Aplikacija za samopregled dojke i rano otkrivanje raka

U Srbiji godišnje od raka dojke oboli oko 4.000 žena, dok oko 1.600 umre od te opake bolesti. Čak i kada bismo se samo jednom mesečno setili te statistike i uradili samopregled dojke, brojke bi mogle da budu manje. Odnedavno je korisnicima mobilnih telefona i tablet računara u Srbiji dostupna mobilna aplikacija, koja olakšava samopregled dojki i rano prepoznavanje promena koje mogu biti znak nastanka karcinoma.

Dva puta je pobedila rak dojke. Jasmina Lukić primer je kako samopregled i pregled kod lekara, mogu da spasu život. Tu poruku, zajedno sa članicama udruženja žena obolelih i lečenih od karcinoma dojke, širi dalje.

Nedavno su osmislile i mobilnu aplikaciju za samopregled dojke, jer kažu da žene u Srbiji ne znaju dovoljno o toj bolesti.

„Kroz preuzimanje na srpskom jeziku, žene jednostavno i slikovno, nauče kako da brzo urade svoj samopregled. S tim da ih jednom mesečno motivišemo da urade svoj samopregled dojki u šest koraka. Prvo se napominje koja regija, kojim delom šake se radi samopregled i onda ima šest koraka - gledanje u ogledalu, dva pregleda u stojećem položaju, pregled bradavice, pazuha i na kraju samopregled u ležečem položaju“, objašnjava Jamina Lukić Udruženje žena obolelih i lečenih od karcinoma dojke „Budimo zajedno“.

Po broju novoobolelih žena od karcinoma dojke Srbija se nalazi na sredini liste, ali po broju umrlih zauzima drugo mesto u Evropi, zbog kasnog otkrivanja te bolesti. Kada bismo poslušali savete lekara, ali i udruženja pacijneta - ova statistika bi mogla da se promeni.

„Samopregeld preporučujemo svim ženama. Donje granice nema da sprovode jednom mesečno i ono što je važno da se na taj način smanjuje strah od pregleda“, ističe doktorka Ana Jovićević Institut za onkologiju i radiologiju Srbije.

Prema njenim rečima, redovnim pregledima može se otkriti ne samo mnogo manji tumor, već ako se rade redovni mamografski pregledi, redovnim snimanjem na dve godine možemo otkriti promenu koja se još uvek ne može napipati.

Jovičevićeva ističe da je ranim otkrivanjem lečenje jednostavnije,a prognoza je odlična, jer se devet od deset žena izleči.

Aplikacija je besplatna i dostupna je na srpskom jeziku. Možete je preuzeti na sajtu Udruženja „Budimo zajedno“ i na informativno edukativnom portalu onkonet.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
4° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво