Читај ми!

Kinezi modifikovali ljudski genom

Prvi put u istoriji, kineski naučnici su objavili da su uspešno izmenili genome ljudskih embriona, a to dostignuće je pokrenulo žestoku debatu o etičkoj izvodljivosti takvih eksperimenata.

Na Sun Jat-Sen univerzitetu u Guangdžou u Kini osnovan je tim od 16 naučnika, koji predvodi istraživač genetskih funkcija Jun Jie Huang.

Oni su pokušali da saznaju da li bi mogli da izleče bolest gena koju izaziva beta-talasemija (genetski poremećaj krvi koji bi mogao dovesti do teške anemije, zaostalog rasta, skeletnih anomalija, čak i smrti), tako što će izmeniti embrionalni genom, javlja Sputnik, a prenosi Tanjug.

Koristili su tehniku za obradu gena na osnovu ubrizgavanja kompleksa u embrion, koji se sastoji od zaštitnog DNK elementa dobijenog iz bakterija i specifičnog proteina.

„Naučni tim je koristio samo 'neodržive' embrione, dobijene od lokalnih klinika za plodnost koji su bili preveliki i nisu mogli da se razviju u bebu“, istakao je Huang.

Konačni rezultati studije objavljeni su u onlajn časopisu Protein i ćelija nakon što su dva međunarodna naučna časopisa, Engleska priroda i Američka nauka, odbila da ih objave iz etičkih razloga, naveo je Huang.

Neki stručnjaci tvrde da bi tehnika izmene embrionalnog gena mogla da ima svetlu budućnost, jer bi to pomoglo iskorenjivanju raznih genetskih bolesti pre nego što se beba rodi.

Drugi, međutim, strahuju da je takva tehnologija nemoralna i čak opasana, jer može da izazove haos u okviru ljudskog genoma, što je nasledno.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво