Читај ми!

Meso koje jedemo puno antibiotika

Povećana potražnja za mesom širom sveta dovela je do drastičnog povećanja korišćenja antibiotika u uzgajanju stoke i živine.

U Kini prodaja svinjskog mesa, posebno u obliku slanine, raste velikom brzinom. Velike farme i proizvođači utrkuju se u tome da ispoštuju potražnju, a da bi to postigli koriste i do četiri puta više antibiotika po kilogramu mesa u odnosu na svoje kolege koje proizvode govedinu. Živina samo malo zaostaje u odnosu na svinjetinu.

Istraživanje je objavljeno u novom broju Proceedings of the National Academy of Sciences. Antibiotici imaju dve svrhe. Pomažu u bržem tovljenju stoke i održavaju zdravstveno stanje životinja, uprkos sve lošijim uslovima u kojima se gaje, gde se bolesti lakše šire.

Farmeri su 2010. godine širom sveta iskoristili više od 63.000 tona antibiotika prilikom uzgoja životinja, a procenjuje se da će 2030. godine ta količina narasti na 105.000 tona.

„Kako ljudi budu postajali bogatiji u siromašnijim zemljama, rašće i njihova želja da se hrane mesom. Antibiotici pomažu da se obezbedi dovoljno mesa za ljude koji mogu da ga priušte“, objašnjava Tomas van Bekel.

Konzumacija mesa životinja koje su tretirane antibioticima, posebno velikim količinama, predstavlja veliku pretnju za ljude. Izlaganje antibioticima kroz ishranu dovodi do stvaranja imuniteta na te lekove, što smanjuje potencijal ljudskog organizma da se odbrani od bakterija uz pomoć antibiotika.

Osim toga, izlaganje velikim količinama antibiotika dovodi i do mutiranja i stvaranja novih oblika mikoorganizama, poput superbakterija, otpornih na postojeće lekove.

Iako naučnici upozoravaju na opasnosti po zdravlje ljudi, vrlo su male šanse da industrija mesa promeni način proizvodnje.

„Ukoliko se bilo šta promeni po ovom pitanju, biće to zato što su mušterije u velikom broju tražile bolje i kvalitetnije organske proizvode. Dodatni problem je što je takvo meso skuplje i ne može svako da ga priušti“, ističe Van Bekel.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи