Japan, zemlja aseksualnih supružnika?

Studija seksualnosti u Japanu pokazala da čak četvrtina supružnika starosti između 20 i 59 godina nije imala seks u poslednjih godinu dana, što može predstavljati ozbiljan društveni problem jer je natalitet u toj zemlji izrazito nizak. Veliki broj japanskih ispitanika koji imaju decu smatraju da odsustvo seksa ne ugrožava njihov brak, jer je svrha bračne zajednice odgoj dece i ekonomska sigurnost.

Studija koju su zajedno sproveli demografi sa univerziteta Nihon i antropolozi sa Međunarodnog hrišćanskog univerziteta (ICU) iz Tokija pokazuje da čak četvrtina oženjenih japanskih ispitanika uopšte nije imala seksualne odnose sa svojim bračnim partnerom u periodu od godinu dana.

Čak 45 odsto od blizu 2.500 japanskih ispitanika starosti između 20 i 59 godina koji su u toj studiji odgovorili na pitanje o frekvenciji polnog odnosa ispunilo je kriterijum Japanskog društva za proučavanje seksualnosti po kojem je bračni par aseksualan ako nije imao snošaj u poslednjih mesec dana.

Ono što je predstavljalo posebno iznenađenje za japanske istraživače je činjenica da čak 21 odsto mladih žena, starosti između 20 i 30 godina, i čak 31 odsto ispitanika koji žele decu, po toj definiciji, žive u aseksualnom braku.

S obzirom da se u Japanu samo dva odsto dece rađa u vanbračnim zajednicama, ta činjenica ima ozbiljne posledice po natalitet u toj zemlji.

Uzroci ovako visoke stope bračne aseksualnosti u Japanu su dugo radno vreme muževa, koji se često vraćaju kući posle deset sati uveče, prisustvo male dece i loši bračni odnosi, navodi se u studiji koja će u septembru biti objavljena na engleskom u knjizi izdavačke kuće Springer „Niski natalitet i reproduktivno zdravlje u istočnoj Aziji“.

Nedostatak seksa „nije problem“

Kada je u pitanju prisustvo dece, druge antropološke studije pokazuju da u najvećem broju porodica u Japanu majka ili oba roditelja spavaju zajedno sa detetom u istoj postelji i to, često, sve dok samo dete ne zatraži da se odvoji, što se u nekim slučajevima dešava vrlo kasno, tek u višim razredima osnovne škole.

Ova praksa proizilazi iz tradicionalnog načina razmišljanja koje je i dalje jako u Japanu, po kojem majka treba u potpunosti da žrtvuje svoje vreme i energiju za odgoj i za ugađanje detetu, dok je važan cilj vaspitanja jačanje veza i jedinstva unutar porodice. Pri tom, nezavisnost ili autonomnost deteta nisu vrednost po sebi kako je to u Evropi i SAD.

Zato žene u Japanu i danas, iako masovno pohađaju univerzitete i sve kasnije sklapaju brak zbog toga što po završetku studija stupaju u radni odnos, po pravilu daju otkaz u firmi čim se udaju ili zatrudne i u potpunosti se posvećuju detetu i kućnim poslovima.

Serija razgovora koji su pomenuti istraživači sproveli sa jednim brojem ispitanika studije, međutim, pokazala je da supružnici koji imaju decu smatraju da nedostatak seksa ne ugrožava njihov brak. Naime, za njih, svrha bračne zajednice je podizanje dece i postizanje ekonomske sigurnosti, pa oni zato smatraju da je normalno da briga o deci i posvećenost muža poslu potisnu intimnost između supružnika u drugi plan.

Mada ova studija nije obuhvatila vanbračne seksualne aktivnosti, u internet istraživanju koje je 2005. godine u 41 zemlji sveta sproveo proizvođač kondoma „Dureks“, Japanci su se našli na poslednjem mestu po ukupnom godišnjem broju snošaja.

Uzroci niskog nataliteta

Japan, zemlja od 128 miliona stanovnika, već nekoliko decenija ima natalitet ispod nivoa od 2,1 deteta po ženi koliko je potrebno da bi se populacija održala u istom broju u narednoj generaciji, pod uslovom da nema promena u ostalim elementima koji utiču na veličinu populacije kao što su trajanje prosečnog životnog veka i migracije stanovništva.

Štaviše, natalitet u Japanu je duži niz godina bio ispod 1,3 , što spada u kategoriju ultraniskog nataliteta.

Sa obzirom da je ova dalekoistočna carevina, u poređenju sa drugim razvijenim zemljama sveta, do sada bila prilično zatvorena za strane imigrante i da se na duži rok ne očekuju drastične promene u toj politici, demografi procenjuju da će do 2060. godine populacija Japana, zbog niskog nataliteta, pasti na samo 86,7 miliona.

U Japanu je već sada četvrtina stanovništva starija od 65 godina, i udeo koju najstariji građanji zauzimaju u ukupnoj populaciji zemlje raste svake godine za jedan odsto, dok broj dece starosti do 15 godina neprekidno pada već čitave tri decenije.

Generalno, uzroci brzog starenja populacije nalaze se u niskom natalitetu i produženju prosečnog životnog veka. Naučnici se slažu da su preduslovi za duži životni vek kvalitetna ishrana, uzdržavanje od alkohola i duvana i aktivni stil života na nivou pojedinca, te dobro organizovan zdravstveni sistem i očuvanje životne sredine na nivou celog društva.

Takođe, jasno je da je najveći uzrok pada nataliteta skraćivanje reproduktivnog veka žena usled njihovog sve masovnijeg učešća u tercijarnom obrazovanju i sve aktivnijem uključivanju u tržište rada.

Važan uzrok je i promena sistema vrednosti, gde sada individue, umesto u stvaranju veće porodice, smisao i ideal života vide u postizanju materijalnog i profesionalnog uspeha, te uživanju u zabavi i hobijima, pa se zadovoljavaju s jednim ili dva deteta. Takve vrednosti rezultiraju u smanjivanju broja brakova i kasnijem sklapanja braka.

Pored ovog, i visoki trošak odgoja dece predstavlja faktor koji potiskuje stopu nataliteta nadole.

Mada je poznato da starost supružnika i dužina braka utiču na smanjenje seksualne aktivnosti među njima, do sada se smatralo da je sam brak dovoljan preduslov za rađanje dece među zdravim osobama u dvadesetim i tridesetim godinama, jer, verovalo se, relativno novi brak među mlađim osobama osigurava češći seksualni odnos.

Studija koju su sproveli demografi i sociolozi dva japanska univerziteta, međutim, sada pokazuje da konceptualna formula po kojoj brak među mladima znači redovan seks i puno prilike za začeće ne odgovara realnosti, bar ne u japanskom društvu.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво