Vanja Grbić bi voleo da sretne Pupina, Zimonjić Teslu

Kakva pitanja za Mihajla Pupina ima Vanja Grbić, sa kojim bi naučnikom voleo da se upozna Davor Štefanek, o čemu bi Nenad Zimonjić razgovarao sa Nikolom Teslom otkrili su organizatorima Festivala nauke naši vrhunski sportisti i treneri.

Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja predstaviće se u okviru Festivala nauke postavkom Citius, altius, fortius! – Brže, više, jače!.

Na ovoj adresi niče ceo svet sportskih nauka u kojem će zainteresovani moći da saznaju na koji način atomske centrale u našim mišićima mogu da proizvedu snagu zbilja neverovatnih razmera.

„U okviru programa doktorskih studija Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Beogradu sprovode se eksperimentalna istraživanja iz različitih oblasti, kao što su na primer oblast motoričkih sposobnosti, biomehanike, motorne kontrole ili fiziologije fizičke aktivnosti“, objašnjava Aleksandar Nedeljković, glavni koordinator za Festival nauke u ime katedre za doktorske studije antropomotorike na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja.

Među specijalnim gostima festivala ove godine biće i jedan od najboljih srpskih srpskih odbojkaša svih vremena Vladimir Vanja Grbić, doktorand Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja.

Inspirisan ovogodišnjim sloganom festivala Jedan na jedan, Grbić otkriva sa kojim bi slavnim naučnikom voleo da se nađe jedan na jedan.

„Naučnik koga bih izabrao ovom prilikom je Mihajlo Idvorski Pupin. Ne postoji veći ktitor i patriota od njega. Posetio sam izložbu koju je Aleksandra Tasić organizovala u njegovu čast u Narodnom muzeju. Ono zbog čega ga izdvajam je njegov nesebičan doprinos Srbiji i njegov istinski osećaj pripadnosti svojoj zemlji i svom narodu“, navodi Grbić, dodajući da ima više pitanja koja bi mu postavio tom prilikom.

Da li ste kao dete sanjali da ćete jednom biti vodeći svetski naučnik? Da li je vaš osećaj patriotizma rastao srazmerno distanci od Srbije? Da li biste uradili isto kada znate da vas je Srbija zaboravila kao što zaboravi sve svoje dobročinitelje?, naveo je Grbić neka od pitanja.

Naš zlatni Olimpijac, rvač Davor Štefanek otkriva da bi rado voleo da je imao priliku da se jedan na jedan nađe sa našim genijalnim Nikolom Teslom.

„Pitao bih ga kako je moguće da je toliko malo spavao, a napravio je tako velike stvari bez kojih čovečanstvo ne bi ni opstalo. Odakle mu takva koncentracija za sve to“, pita se Štepanek navodeći kako je Tesli bilo potrebno svega četiri sata sna, dok je većini ljudi potrebno bar osam sati odmora svakog dana.

Selektor Dejvis Kupa Nenad Zimonjić otkriva kako bi voleo da upozna Nikolu Teslu, sa kojim bi razgovarao o njegovoj životnoj filozofiji.

Na njih se nadovezuje i košarkaš Partizana Mihajlo Andrić, koji bi, kada bi imao priliku da sretne jednog od najpoznatijih srpskih i svetskih pronalazača i naučnika, upitao da li je imao neku ideju za koju niko nije znao, a koju ipak nije uspeo da sprovede u delo.

Prvotimac Fudbalskog kluba „Crvena zvezda“ Nenad Milijaš voleo bi pak da se nađe jedan na jedan sa drugim našim slavnim naučnikom Mihajlom Pupinom.

„Fasciniran sam činjenicom da je bio veliki naučnik, ali i veliki humanista, rodoljub i patriota. Takve stvari me privlače kod poznatih, kad su osim velikih dela umeli da budu i veliki ljudi, a mislim da je Pupin bio upravo to. Ne bih imao posebno pitanje za njega, pričali bismo o mnogim životnim temama, jer od njega bi moglo da se uči na svim poljima“, tvrdi Milijaš.

Za Pupina bi pitanje imao i srpski reprezentativac, veslač Marko Marjanović.

„S obzirom na to da sam neko ko se školovao u Americi, a bavim se veslanjem, da mogu da pitam, pitao bih Mihajla Pupina zašto se nikada nije prihvatio vesla na Univerzitetu Kolumbija? Takođe bih ga pitao i o njegovom prijateljstvu sa Nikolom Teslom i o problemima i izazovima sa kojima se suočavao dok je radio pre samog studiranja na prestižnom američkom univerzitetu“, istakao je Marijanović

Košarkaški trener Dejan Radonjić voleo bi da se sretne sa Mihailom Petrovićem Alasom.

„Kao jednu od najpopularnijih ličnosti starog Beograda, poznatog kao Mika Alas, pitao bih ga da li smatra da je veću popularnost stekao kako matematičar ili kao ribolovac i da li je uspeo da pronađe neku sličnost između matematike i ribolova, s obzirom na to da je bio pasionirani ribolovac, ali i doktor matematičkih nauka“, kaže Radonjić.

Nacionalni šampion u ronjenju na dah Mladen Jovanović voleo bi da je imao priliku da se nađe jedan na jedan sa Denisom Ričijem, doktorom nauka iz oblasti informatike i računarstva, tvorcem programskog jezika Ce.

„Denis Riči je stvarno genijalac što se tiče kompjuterskih nauka i toga šta je postigao. Dodatno, primer je pravog štreberskog lika koji je bio super pametan, skroman, fin prema ljudima, živeo je povučenim životom i neizmerno zadužio celokupno ljudsko društvo“, smatra Jovanović.

Tragom teme o pokretu i energiji koja stoji iza njega, na Festival nauke ove godine sa svojim omiljenim četvorotočkašem stiže i čuveni automobilista, evropski šampion Dušan Borković, koji će se sa posetiocima festivala družiti 16. i 17. decembra od 12 do 14 časova na postavci Energija koja pokreće iza koje stoji generalni sponzor festivala Naftna industrija Srbije.

„Veliko mi je zadovoljstvo što ću ove godine prisustvovati Festivalu nauke. Oduvek sam želeo mlade stručnjake sa naših fakulteta u svom timu i nadam se da će mi se ta želja jednog dana i ispuniti“, poručuje Borković.

Tokom četiri dana festivala u četiri hale Beogradskog sajma biće prikazano još pedesetak različitih postavki, kao i četiri izložbe, dok će na Naučnofantastičnoj bini u Hali 5 svoje znanje sa publikom podeliti naučnici iz sedam različitih zemalja.

Karte za Festival nauke po ceni od 450 dinara mogu se kupiti na „Eventim“ prodajnim mestima u celoj Srbiji, a tokom manifestacije, pored pomenutih prodajnih mesta, karte će moći da se kupe i na Beogradskom sajmu.

Generalni sponzor Festivala nauke već petu godinu je NIS, kompanija koja se svakodnevno u svim segmentima poslovanja oslanja na savremene tehnologije i inovacije. Na ovaj način NIS i Festival nauke zajedno doprinose afirmaciji nauke i obrazovanja kod mladih u Srbiji, što je jedan od strateških ciljeva kompanije.

Deveti put prijatelj manifestacije je MTS, a suorganizator Beogradski sajam. Zemlja partner Festivala nauke je SAD, odnosno Američka ambasada. Podrška festivalu su Centar za promociju nauke, Austrijski kulturni forum, Ambasada Izraela i Francuski institut. Sponzori jedanaestog Festivala nauke su: Elektroprivreda Srbije, „Erste“ banka, „Nacionalna geografija“, „Samsung“ i „Grafiks“.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи