субота, 03.06.2017, 19:07 -> 19:33
Извор: РТС, Гардијан, Би-Би-Си
Makron, tas vage nasuprot Trampu
Prve sedmice mandata Emanuela Makrona pokazale su da nedelju za nedelju niže uspehe, a analitičari se slažu da je novi francuski predsednik samouveren i siguran u sebe i želi da vrati sjaj i ugled funkciji predsednika.
Brz, dovitljiv, pametan i tipično samouveren, odgovor Emanuela Makrona američkom predsedniku Donaldu Trampu, na njegovu odluku da povuče SAD iz Pariskog klimatskog sporazuma, potvrdio je skoro nepogrešivi debi francuskog predsednika na međunarodnoj sceni, piše Gardijan.
„Učinimo našu planetu ponovo velikom“, poručio je Makron, četrdesetogodišnji diplomatski novajlija, čitavom svetu, a posebno američkom predsedniku, koristeći Trampov izborni slogan u obraćanju iz Jelisejske palate.
Fraza koju je Makron na Tviteru podelio 20 minuta kasnije vrlo brzo se raširila na društvenim mrežama, a uz nju je usledio poziv američkim naučnicima, istraživačima, stručnjacima i preduzetnicima da, ukoliko su razočarani u odluku svog predsednika da povuče SAD iz Pariskog klimatskog sporazuma, dođu u Francusku i „zajedno rade na pronalaženju rešenja za klimatske promene“.
„Vešto izvedeno. Njegovo obraćanje je pokazalo samouverenost, čak i pomalo odmerenog bezobrazluka. S obzirom na međunarodne odnose, početna faza Makronovog predsednikovanja nesumnjivo je veoma uspešna“, istakao je Tomas Gomar, direktor francuskog Instituta za međunarodne odnose.
Makronovo trominutno obraćanje zaradilo mu je brojne pohvale na društvenim mrežama, gde je veliki broj komentara pomalo šaljivo, a pomalo ozbiljno predložilo da mu se promeni titula u „lider slobodnog sveta“.
Od njegovog mačo rukovanja sa Trampom prošle nedelje na sastanku NATO članica u Briselu do njegove izuzetno iskrene i direktne razmene sa ruskim predsednikom Vladimir Putinom u Versaju, prvi čovek Francuske pokazao je hrabrost, agilnost i osećaj za tajming, naveo je Liberasion.
Strateški, kako dalje navodi dnevni list, u svetu Trampa i Putina, sa kofliktima na Bliskom istoku i Evropskom unijom oslabljenu Bregzitom, Makron namerava da povrati i pojača francuski globalni uticaj u srcu jake Evrope i da ga zasnuje na snažnom i osveženom kritičnom odnosu Pariza i Berlina.
Dobro razumevajući važnost simbola i znakova, Makron prilagođava svoj stil ponašanja, koji je često namerno teatralan.
„Makron je vrlo odlučan da rehabilituje ulogu predsednika, nakon vulgarnosti Nikole Sarkozija i preusiljene uobičajenosti Fransoa Olanda“, smatra Gomar.
„Ono što vidimo je spoj ovog mladog predsednika, koji je otelotvorenje modernog vremena, i simbola koji deluju na Francuze i imaju utemeljenje u francuskoj istoriji“, objasnio je Gomar.
Francuski i međunarodni mediji pomno su ispratili rukovanje Trampa i Makrona, prilikom kog je francuski lider tako snažno stisnuo ruku američkom kolegi da je su Trampovi prsti pobledeli i bio je primoran da pusti Makronovu ruku.
Makron je kasnije priznao da njegov potez nije bio nevin i da je, na neki način, bio trenutak istine. Tada je Trampa, Putina i turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana opisao kao ljude koji vide odnose kao balans moći i prema kojima je važno nimalo ustuknuti.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар