Ceo život vlada, a nije ni trebalo da postane kraljica

Elizabeta Druga slavi 90. rođendan, a krunisana je 1953. godine. Rodila se kao treća u naslednom nizu za tron, na koji je stekla pravo tek pošto se njen stric Edvard Osmi odrekao prestola.

Цео живот влада, а није ни требало да постане краљица Цео живот влада, а није ни требало да постане краљица

Kada se rodila, interes javnosti nije bio prevelik. Ipak je ona bila tek treća u naslednom nizu, a oči javnosti su i ovako bile uprte u njenog harizmatičnog strica Edvarda Osmog, kojeg je narod obožavao.

Edvard i jeste postao kralj nakon smrti njegovog oca, ali se prestola odrekao zbog ljubavi prema Amerikanki Volis Simpson.

Pošto njen otac kralj Džordž Šesti i majka Elizabeta nisu imali više dece sem Elizabete i njene mlađe sestre Margaret, pozicija britanskog monarha bila joj je zagarantovana. Kada je saznala da će postati kraljica, uopšte nije bila srećna.

Ipak, Elizabeta je od malena bila omiljena u Velikoj Britaniji. U kući su je iz milošte zvali Lilibet, a nju i njenu sestru odgajala je guvernanta, koja je kasnije opisala Elizabetu kao posebno dete, izuzetno uredno, pedantno sa velikim odgovornošću.

Vinston Čerčil ju je jednom prilikom opisao kao veliki autoritet, jer je još od malih nogu video u njoj odlučnost.

Brak sa grčkim kraljevićem Filipom nije bio najbolje prihvaćen u Bakingemskoj palati, a najveći protivnici venčanju bile su njena majka i baka.

Najviše zbog činjenice da je veliki deo njegove rodbine nemačkog porekla, a venčanje se odigralo 20. novembra 1947, tek dve godine nakon okončanja Drugog svetskog rata.

Uprkos tome što je Filip postao britanski građanin i princ i vojvoda od Edinburga, brak je bio kontroverzan i zbog toga što je on rođen kao pravoslavac, a njegove sestre su bile udate za naciste.

Nedugo posle venčanja preselili su se na Maltu, gde je Filip bio stacioniran, a malo mediteransko ostrvo postala je jedina zemlja pored Velike Britanije gde je Elizabeta živela.

Krunisanje 26-godišnje Elizabete 1953. godine bio je najpopularniji kraljevski događaj u 20. veku, a njeno penjanje na presto ulilo je novu energiju u bankrotiranu i ratom iscrpljenu Veliki Britaniju. Više od 100 miliona ljudi slušalo je prenos na radiju, a 27 miliona je pratilo na televiziji putem Bi-Bi-Sija.

Mehaničarka, vozač hitne pomoći i ljubitelj konja i pasa

Tokom Drugog svetskog rata, Elizabeta je radila kao mehaničarka u teritorijalnoj odbrani Londona. Bila je izuzetno dobra u popravljanju kamiona, a vozila je i kola hitne pomoći.

Odličan je vozač, ali nema dozvolu. Jednom je potpuno šokirala saudijskog kralja Abdulaha kada ga je provozala kroz svoje imanje. Isprva je kralj bio iznenađen što je uopšte sela na vozačko mesto, a onda je ostao zapanjen njenom izuzetno brzom vožnjom po uskim ulicama.

Veliku ljubav gaji prema psima i konjima, o kojima zna sve što se može znati, a obožava i konjske trke.

Što se njenog stila tiče, Elizabeta je oduvek bila obučena u haljine veselih boja, veoma kvalitetnih materijala, cvetnih dezena i detalja. Uvek je na sebi imala svedeni nakit, šešir, ženske rukavice i male torbe.

U Velikoj Britaniji je obožavaju. Tek svaki peti želi da ona abdicira, a tri četvrtine Britanaca privrženo je monarhiji. Jedini trenutak kada je britanska monarhija bila u krizi popularnosti bila je pogibija princeze Dajane 1997. godine. Elizabeti su tada zamerili hladan odnos.

Do sada je posetila 117 zemalja i proputovala 1,7 miliona kilometara. Kao što je slučaj sa vozačkom dozvolom, Elizabeta nema ni pasoš. Što i jeste logično kada se ima u vidu činjenica da se pasoši izdaju u njeno ime, pa bi bilo besmisleno da samoj sebi daje dopuštenje za putovanje.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи