Poreklo muzičkih instrumenata kod Srba

U Narodnom muzeju u Kragujecu je predstavljena knjiga sa pratećom izložbom, pod nazivom „Poreklo muzičkih instrumenata kod Srba“. Mnogi instrumenti koji se i danas koriste imaju začetke u praistoriji, dok istraživanja pokazuju da se drugi pojavljuju, usled mešanja sa drugim narodima i kulturama, u antičko doba i u srednjem veku.

Braneći se od zveri, još je neandertalac u kameno doba stvarao muziku. Zujače, udaraljke od kamena, grebači od kostiju, životinjski rog – bili su prvi instrumenti.

Arheološki nalazi neolitskih koštanih svirala iz Divostina kod Kragujevca pokazuju da su naši preci najpre ovladali duvačkim instrumentima. Razne vrste svirala: zviždaljke, cevnice, šupeljke – bile su omiljeni instrument kod Srba. U narodnoj tradiciji se i Sveti Sava pojavljuje kao božanski čobanin „koji je uza se vazda imao duduk“.

Igor Đurović, autor knjige Poreklo muzičkih instrumenata kod Srba, bavio se našim narodnim instrumentima i doveo ih u vezu sa najstarijim podacima o njihovom nastanku.

„Srpski narod, kada je došao iz svoje prapostojbine, zadržao je sve do 19. veka u velikoj meri svoje tradicionalne instrumente, koji korene imaju u praistoriji. Vrlo je teško primao srednjovekovne instrumente, lautu, psaltir, u svoj instrumentarijum“, objašnjava Đurović.

Ipak, laute, trube i bubnjevi su pratili krunisanje Cara Dušana 1346. godine, a putopisci u 16. veku beleže i upotrebu bubnjeva u signalne svrhe. Udaranje u njih je značilo da na putu nema neprijatelja.

Poreklo muzičkih instrumenata kod Srba, temu koja je do sada bila gotovo nepoznata, Igor Đurović, kustos arheolog Narodnog muzeja u Kragujevcu, uobličio je u knjigu. Rezulat četvorogodišnjih arheoloskih, etnografskih i istorijskih podataka dobro je polazište i za dalja etnomuzikološka istraživanja.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
21° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара