Dokumentarac „Umetnost sećanja“, borba za vraćanje spomenika Jugoslavije sa ruba zaborava

Posle velikog uspeha koji je postigla debitantskim ostvarenjem „Kuda dalje“, Jelena Radenović radi na dokumentarcu „Umetnost sećanja“. Novim filmom, nagrađivana rediteljka pokušava da otrgne od zaborava spomenike nastale na tlu Jugoslavije.

Документарац „Уметност сећања“, борба за враћање споменика Југославије са руба заборава Документарац „Уметност сећања“, борба за враћање споменика Југославије са руба заборава

Tema dokumentarnog filma Umetnost sećanja, na kojem Jelena Radenović trenutno radi, su spomenici nastali u periodu socijalizma na tlu bivše Jugoslavije.

„Podignuti žrtvama Drugog svetskog rata u čast, oni su istovremeno simboli stradanja i čovekove borbe za slobodu, za bolju i svetliju budućnost. Spomenici su i dokaz jedne humanije, društveno osvešćenije i kulturno određenije stvarnosti“, objašnjava nagrađivana rediteljka u izjavi za Internet portal RTS-a.

Prema njenim rečima, spomenici prikazuju vrednosti tadašnjeg društva i ideološki koncept koji je umetnost i kulturu doživljavao kao konstitutivni element u građenju i obrazovanju zajednice - spomenici su apstraktni, lišeni kulta ličnosti.

„Njihova morfologija i dizajn su moderni, čak i futuristički, te i zbog svojih estetskih vrednosti zaslužuju poštovanje. Oni predstavljaju i mesto konstituisanja etičkih normi zajednice i, kako kaže jedna od sagovornica u filmu istoričarka Olga Manojlović Pintar: 'Mi gradimo spomenike, spomenici grade nas!' Spomenici komuniciraju određene vrednosti, čuvaju kolektivno sećanje i predstavljaju materijalizovane podsetnike da je uvek moguće vratiti se na pravi put gde umetnost igra značajnu ulogu u vaspitavanju društva“, navodi Radenovićeva.

Jedan od sagovornika u filmu je i profesor Miodrag Živković, autor čuvenih spomenika u Kragujevcu, na Kadinjači, Tjentištu, koji iz prve ruke osvetljava vreme u kome su podizana ova monumentalna dela, vreme kada su se na ozbiljnim konkursima birala najbolja i modernistička rešenja.

Profesor Živković je među retkim živim stvaraocima i svedocima onog vremena, jedan od osnivača i dugogodišnji dekan Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, ovogodišnji dobitnik Sretenjskog ordena.

U svojoj 90. godini i dalje aktivno radi i stvara u svom ateljeu u Košutnjaku.

Bez obzira na to što film pokušava da otrgne od zaborava značajno kulturno nasleđe, snimanje ostvarenja Umetnost sećanja se, ipak, ne odvija bez teškoća.  

„Od samog početka, ekipa filma se susrela sa problemom finansiranja. U nadi da će neka od državnih institucija prepoznati značaj filma, očekujemo da će do kraja leta biti završen“, istakla je srpska umetnica. 

Prema rečima Jelene Radenović, koja je rediteljka i autorka, „ekipu ostvarenja čine direktor fotografije Pablo Fero Živanović sa svojim autentičnim snimateljskim rukopisom, zatim iskusni majstor svog zanata montažer Aleksandar Aca Popović i dizajner zvuka, svestrani muzičar Spasoje Tufegdžić“.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво