Virtuelna realnost na filmu – gledalac „u ekranu“

Iskustvo virtuelne realnosti u skorijoj budućnosti moglo bi da postane deo filmske svakodnevice. Beograđanka Milica Zec, koja već deset godina živi i radi u Njujorku, uspešno primenjuje novu tehnologiju što je pokazala i na nedavno završenom Kanskom festivalu gde je održala master klas i promovisala svoj kratki igrani film „Džin“.

Milica Zec diplomirala je na beogradskom Fakultetu dramskih umetnosti. Kao filmski stvaralac, montažer i dizajner video-postavki, devet godina je sarađivala sa Marinom Abramović.

Iskustvo virtuelne realnosti koje kombinuje svet filma i video-igre, Milica je primenila na konkretnom projektu Džin koji je svetsku premijeru imao na prestižnom festivalu „Sandens“.

Prema rečima ove rediteljke i montažerke, ekran nije više kao u tradicionalnim dva-de filmovima.

„Nije ekran ispred nas nego smo mi unutar ekrana. Imamo osećaj kao da se to dešava nama i za to koristimo virtuelne naočare koje se stave na glavu i gde god da se okreneš možeš da gledaš 360 stepeni, oko sebe gore dole“, objašnjava mlada umetnica.

Film Džin u kojem je sve virtuelno, a samo su glumci pravi, podstaknut je istinitim događajem. Iskustvo bombardovanja Srbije 1999. godine inspirisalo je autorku da potencijalnog gledaoca zajedno sa junacima priče virtuelno smesti u podrum, u trenutku vazdušne opasnosti.

„Razlog zašto sam htela da podelim ovu priču sa svetom je zato što druge porodice u svetu trenutno prolaze kroz ta iskustva. Mnogi ljudi koji nisu prošli kroz situacije rata mogu na intelktualnom nivou da shvate šta znači biti u ratu. Virtuelna realnost daje mogućnost da budeš u toj situaciji“, naglasila je Milica Zec.

Virtuelna realnost u poslednje tri godine u Americi doživljava ekspanziju, ali tehnologija još ne ide u korak sa mogućnostima.

Milica Zec je među pionirima ovog relativno novog medijuma, sa ambicijom da u skorijoj budućnosti svoje znanje i iskustvo primeni i na velike filmske projekte.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом