Svici su ugasili

Mnogi se sećaju kako su kao deca u rane letnje večeri trčali po dvorištu u pokušaju da uhvate svica i zadivljeno posmatrali njihov treperavi sjaj. Ali, kako naučnici najavljuju, buduće generacije neće imati prilike da uživaju u ovom prizoru.

Naučnici su ustanovili da je opstanak svitaca ugrožen jer ostaju bez svojih prirodnih staništa, umiru zbog pesticida i veštačkog svetla. Trenutno postoji oko 2.000 vrsta svitaca koji su pred istrebljenjem, prenosi Si-En-En.

Glavni razlog zbog kog se smanjuje broj pripadnika neke vrste je gubitak staništa, a svici su ugroženi jer su im potrebni posebni uslovi kako bi ispunili svoj životni ciklus, tvrde naučnici sa Univerziteta Taft u Masačusetsu, koji su sproveli istraživanje.

Na primer, jednoj vrsti svitaca iz Malezije, poznatoj po sinhronizovanom svetljenju, potrebne su šume mangrove (zimzelene drvenaste biljke) kako bi se razmnožavali u ovom području, ali su ovde zasađene plantaže palminog ulja.

Svetlosno zagađenje

Istraživače je iznenadilo kada su ustanovili da je rasveta takođe uzrok izumiranja svitaca. Veštačko svetlo koje potiče od ulične rasvete, reklama i svetlosti koja se širi sa prozora stambenih zgrada pogubno deluje na njih.

„Osim što im remeti prirodan bioritam, veštačko svetlo utiče na njihove rituale tokom parenja“, napominje Avalon Ovens, jedan od koautora studije.

Većina svitaca se oslanja na bioluminiscenciju – hemijsku reakciju svoga tela koja im omogućava da svojim svetlom privuku partnera, a prevelika količina veštačkog svetla remeti ovaj proces.

Pesticidi

Profesor biologije Dejv Gulson na Univerzitetu u Saseksu, ističe da su pesticidi jedan od glavnih uzroka što je sve manje svitaca.

Naučnici su i inače ustanovili da je u toku „tiha apokalipsa“ u svetu insekata, jer se već 41 odsto nalazi pred istrebljenjem.

Turizam

U Japanu, Tajvanu i Maleziji već duže vreme izleti na kojima se posmatraju svici privlače sve više turista. Masovne turističke ture uz reke blizu šuma mangrove u Tajlandu dovode do rušenja stabala i erozije rečnih korita, što dodatno uništava prirodna staništa ovih svetlećih bića.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи