Zavod za zaštitu prirode: Medvedi na broju, povećava se površina zaštićenih područja

U Zavodu za zaštitu prirode Srbije održan je šesti skup organizacija i institucija za zaštitu prirode „Partnerstvom ka zaštiti prirode“, koji je okupio predstavnike stručnih, državnih institucija, naučnika, upravljača zaštićenim područjima i ekoloških organizacija civilnog sektora.

Na skupu su predstavljeni programi monitoringa biodiverziteta i geodiverziteta u zaštićenim područjima i mogućnosti umrežavanja stručnih institucija kroz evropske programe zaštite prirode. 

Tematsku prezentaciju, u vezi sa prikazivanjem rezultata monitoringa sova, medveda i vuka u Nacionalnom parku „Kopaonik“ i medveda u Parkovima prirode „Golija“ i „Zlatibor“, predstavili su stručni saradnici Zavoda Vladan Bjedov i Miloš Radaković.

U prezentaciji je istaknuto da je populacija medveda stabilna i u blagom porastu u ovim zaštićenim područjima.

Na skupu je istaknuto da su u 2019. godini proglašena tri nova zaštićena područja: Spomenik prirode „Borački krš“, Specijalni rezervat prirode „Rtanj“ u centralnoj Srbiji, kao i zaštićeno stanište „Pančevačke ade“ u Vojvodini.

Unapređenje baze podataka

Rečeno je i da je, uz reviziju već zaštićenih, pokrenuta procedura zaštite za još 25 područja, od kojih se kao veća nova područja izdvajaju Parkovi prirode „Mojstirsko-Draške planine“, „Željin“ i „Stolovi“, zatim predeli izuzetnih odlika „Cer“, „Rajac“ i „Strešer–Vardenik“.

Proglašnjem zaštite područja koja su u proceduri, uvećaće se trenutna površina pod zaštitom koja iznosi 7,65 odsto teritorije naše zemlje, navode u Zavodu.

U 2019. godini je nastavljeno sa realizacijom druge faze projekata „Uspostavljanje ekološke mreže na teritoriji Republike Srbije“ i „Izrada Crvene knjige flore, faune i gljiva u Republici Srbiji“, a započet je i projekat „Uspostavljanje ekološke mreže Evropske Unije NATURA 2000, kao dela Ekološke mreže Republike Srbije“. 

Glavne aktivnosti u okviru predstojećih projekta su unapređenje baze podataka o distribuciji potencijalno ugroženih vrsta Srbije, priprema rukopisa „Crvena knjiga faune Srbije V – Ribe“, unapređivanje aplikacije za procenu ugroženosti vrsta u Srbiji prema IUCN kriterijumima, izrada generalizovane karte staništa Srbije i sl.

Kao prioritet u radu Zavoda u 2020. godini, istaknut je projekat „Nastavak podrške za implementaciju poglavlja 27 u oblasti zaštite prirode - NATURA 2000“.

Skupu su, pored ostalih, prisustvovali direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović, dekan Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu prof. dr Željko Tomanović, direktorka Prirodnjačkog centra Srbije Jasminka Luković Jagličić i njegovo preosveštenstvo episkop Vranjski vladika Pahomije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом