Ambrozija je svetski problem, ne samo naš

Ambrozija važi za najopasniju, ali i najdosadniju korovsku biljku. Na javnim mestima suzbija se relativno uspešno, ali na placevima u privatnom vlasništu, gde vlasnici najčešće i ne žive, problem je mnogo veći.

Biološki fakultet priprema strategiju za suzbijanje ambrozije u Beogradu u sledećoj deceniji. Gost Jutarnjeg programa, profesor Peđa Janaćković napominje da ambrozije u Beogradu najviše ima na površinama koje su slobodne i zapuštene.

„Ambrozija je biljka koja raste na otvorenom i suvom prostoru i voli sunce. Najveći problem je polen i najbolji način suzbijanja je da joj se ne dozvoli da cveta. To se može postići kosidbom, ali je najbolje biljku potpuno iščupati. Postoje i hemijska sredstva zaštite, no ona nisu preporučljiva jer i ona utiču na ekosistem i zdravlje ljudi“, napominje profesor Janaćković.

U poslednjih 50 godina ovaj korov se proširio po celoj Srbiji i više nije problem samo poljoprivrednika, već građana, jer je sve više alergičnih ljudi na polen sa ozbiljnim zdravstvenim komlikacijama.

Ambrozija potiče iz Severne Amerike. Pripada familiji glavočika i bogata je hemijskim supstancama koje, zajedno sa proteinima koji se nalaze u polenu ove biljke, izazivaju probleme kod ljudi, objašnjava profesor.  Stara je nekih 60.000 godina, a iz Amerike je došla u Evropu, negde, smatra se, u vreme Prvog svetskog rata. U Evropi je do tada postojala ambrozija amaritija koja se bila odomaćila i nije bila toliko opasna.

„Posle Drugog svetskog rata je uneta nova vrsta sa semenom pšenice i semenom crvene deteline. Ali, zbog promene klime, s obzirom na to da je ambrouzija vrlo invazivna biljka koja se brzo prilagođava, došlo je do njenog prenamnožavanja i osvajanja novih teritorija, napominje profesor Peđa Janićijević sa Biološkog fakulteta.

Profesor naglašava da je ambrozija svetski problem jer je ovako invazivne vrste jako teško iskoreniti, ali se, u svakom slučaju, može smanjiti količina polena u vazduhu tako što ćemo pre cvetanja suzbijati ovu biljnu vrstu.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи