Velike okeanske „grabulje“ počele da čiste „ostrvo smeća“ u Pacifiku

Ogroman plutajući uređaj holandskih naučnika, osmišljen da očisti „Veliki pacifički tepih smeća“ koji sada pokriva površinu tri puta veću od Francuske, uspešno je izveo prvu akciju čišćenja otpada sa površine najvećeg okeana na Zemlji.

Bojan Slat, tvorac projekta „Oušn klinap“ (Ocean Cleanup), objavio je na Tviteru da je više od 600 metara dugačka plutajuća naprava uspešno izvela svoje prvo sakupljanje otpada.

„Naš uređaj za čićenje konačno hvata plastiku, od džinovskih mreža težine tone do mikroplastike! Takođe, je l' neko izgubio točak“, napisao je uz fotografiju Slat.

Od 600.000 do 800.000 tona ribarske opreme se godišnje ili odbaci ili izgubi u moru. Osim toga, „ostrvo smeća“ se godišnje poveća za još osam miliona tona plastičnog otpada koji dođe sa kopna.

„Veliki pacifički tepih smeća“ nalazi se između Havaja i Kalifornije, a tu održavaju morske struje, koje svake godine donose još smeća.

Veliki sistem za čišćenje osmišljen je ne samo da prikuplja krupan plastični otpad, već i najsitnije deliće. Plastična prepreka koja pluta na površini ima tri metra dugačko sito ispod površine, koje treba da „zarobi“ plastiku, a da ne naškodi živom svetu.

„Koncept funkcioniše, temelji su dobri. Sada je na redu usavršavanje procesa“, rekao je portparol „Oušn klinapa“.

Naredni korak trebalo bi da bude povećavanje razmere čitavog procesa i ojačavanje uređaja tako da može da provede i godinu dana na prikupljanju pre nego što treba da se vrati na pražnjenje.

Tokom prethodnog izlaska na okean, uređaj nije izdržao i pukao je, pa je morao da bude vraćen na popravku. Od tada su napravljene promene dizajna tako da se uspori kretanje naprave kroz okean.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 20. мај 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом