Krokodilima se sviđa kod nuklearne elektrane na Floridi

Američki krokodili kojima je svojevremeno pretilo izumiranje, sada se u sve većem broju nastanjuju i razmnožavaju na neobičnom mestu – u kanalima oko jedne nuklearne elektrane u Južnoj Floridi.

Kako prenosi AP, tim stručnjaka prošle nedelje spasao je 73 mladunca krokodila kod nuklearke Turki point, a očekuje se da će se uskoro izleći još krokodila.

U veštačkim kanalima ove nuklearke dugim 270 kilometara živi nekoliko stotina krokodila.

Od januara do aprila Majkl Ljoret, biolog i stručnjak za krokodile, pomaže ovim životinjama da prepoznaju napravljena staništa gde bi mogle da polože jaja.

Kada se mladunci izlegnu i majke ih ostave, mlade krokodile uhvati tim stručnjaka koji ih izmere i stave mikročipove kako bi kasnije mogli da prate njihov razvoj. Zatim ih prenesu na drugo mesto gde su im veće šanse za preživljavanje.

Kanali kod nuklearke jedno su od tri najveća staništa za krokodile u SAD. Četvrtina od 2.000 američkih krokodila živi tu. Prema podacima koje su stručnjaci prikupili, od 1978. godine ovde se izleglo 7.000 mladunaca krokodila.

Međutim, pošto se ostavljeni mladunci krokodila nalaze na dnu lanca ishrane, samo mali broj njih uspe da preživi.

„Američke krokodile bije glas da samo pokušavaju da prežive. Oni su stidljivi i ne žele da imaju nikakve veze sa nama. Ljudi su preveliki da bi bili na njihovom meniju“, zaključio je Ljoret.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи