Nekada su kornjače imale rogove i bile velike kao auto

Tropska regija Južne Amerike jedan je od svetskih centara biodiverziteta. Izumrla fauna ovog regiona je jedinstvena, što dokumentuju fosili džinovskih glodara, krokodila, i kornjača koji su nastanjivali danas pustinjsko područje u Venecueli.

Pre oko pet do deset miliona godina to, danas pustinjsko, područje bilo je vlažni močvarni region prepun života. Jedan od stanovnika bio je Stupendemis geographicus – vrsta kornjače koja je prvi put opisana sredinom sedamdesetih godina prošlog veka.

Divovska kornjača sto puta je bila teža od današnjih rođaka.

Istraživači Univerziteta u Cirihu i istraživači iz Kolumbije, Venecuele i Brazila, pronašli su ostatke izumrlih kornjača na nedavno utvrđenim novim lokacijama širom Venecuele i Kolumbije.

„Neke jedinke ovih kornjača bile su dugačke i tri metra, što ih svrstava u najveće kornjače na svetu. Verovatno su u pitanju najveće kornjače koje su ikada postojale“, rekao je Marčelo Sančez, direktor Paleontološkog instituta i muzeja UZX i glavni autor studije.

Procene su da su kornjače bile teže od 1.000 kilograma a mužjaci su na oklopima imali rogove.

Uprkos ogromnoj veličini, ove kornjače su imale prirodne neprijatelje, kao što su nekada bili veliki kajmani.

Da je kajman verovatno bio osnovni neprijatelj džinovskim kornjačama, zaključeno je na osnovu tragova ugriza na fosilima kornjača.

Neke vrste kornjača koje danas žive u Amazoniji, najbliži su živi rođaci džinovskih kornjača, za koje je utvrđeno još i da su nekada naseljavale mnogo širi geografski prostor nego što se pretpostavljalo. Živela je širom severnog dela Južne Amerike.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи