Zamak Noram: prozor u slavnu prošlost

Mladi Džozef Tarner je bio predvodnik kad je reč o slikanju ovog novog romantičnog doba. Naročito je voleo zamkove i Noram na škotskoj granici mu je posebno zapao za oko.

Tarner je prvi put video taj zamak iz poštanske kočije na putu ka Beriku 1797. godine. Imao je tad samo dvadeset dve godine.

Od svih engleskih zamkova izgrađenih radi odbrane od Škota, oko Norama su se najviše borili, sve dok najzad nije podlegao škotskoj opsadi 1513. godine, kad je Velika kula uništena topovskom paljbom.

Topovi su odavno utihnuli kad je Tarner došao da naslika zamak. A kako će kasnije pričati, karijera mu je krenula uzlaznom putanjom nakon što ga je prvi put naslikao.

Ljudi koji su ga tamo viđali kasnije su pričali da je skidao šešir kad bi mu se zamak pojavio na vidiku i da se s poštovanjem poklanjao ruševinama, govoreći da mu je zamak darovao onoliko posla koliko su njegove ruke mogle da obave.

Na svim slikama i skicama Norama, Tarner je pričao priču u ime generacije za koju je, kao i za njega, ovaj zamak bio prozor u slavnu prošlost.

Tarner je prvi put posetio Noram u vreme kad su nemiri bili sve izraženiji, pa su se uskoro dogodile nove bitke i nastala su nova utvrđenja koja je mogao da zabeleži.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом