Održivo uzgajanje hrane pomoću visoke tehnologije u Americi

Dva preduzetnika iz Njujorka krče put novom načinu uzgajanja hrane, a odlučili su da počnu sa jednom od omiljenih namirnica kuvara – pečurkama, koje ne moraju da rastu u šumama.

Bivši cimeri sa fakulteta postali su tzv. haj-tek farmeri.

Adam Demartino i Endru Karter uzgajaju gljive na mini-farmama u urbanom delu Bruklina, u Njujorku, i na taj način otvaraju tržište održivog uzgajanja hrane.

Pre tri godine osnovali su farmu „Smolhold“ i u svom skladištu počeli da uzgajaju deset vrsta gljiva.

Danas „Smolhold“ instalira visokotehnološke farme u restoranima i samoposlugama. Te prenosive farme mogu da proizvedu i do 50 kilograma pečuraka nedeljno.

Karter i Demartino upravljaju farmama putem aplikacije koja reguliše temperaturu, vlažnost, ugljen-dioksid, provetravanje i mnoge druge parametre.

Pre dve godine popularni lanac „Hol fuds“ počeo je da uvodi farme „Smolhold“ u svoje prodavnice.

Kris Manka, lokalni dobavljač tih prodavnica, napominje da mušterije vole da znaju gde se njihova hrana uzgaja.

Osnivači planiraju da vremenom počnu da uzgajaju i druge namirnice, u nadi da će tako izmeniti budućnost poljoprivrede i uraditi nešto dobro za planetu.

Endru Karter, direktor, kaže da uzgajaju plave, roze i žute ostrige. One su trenutno najtraženije. Uzgajaju i kraljevske trube, koje su sve popularnije, a tu su i jablanovače i kestenjaste pečurke.

„Počeli smo da se igramo različitim vrstama i uslovima proizvodnje. To se pokazalo kao odlična prilika i ubrzo smo postali prva farma pečuraka u Njujorku, gde je ogromna potražnja za ovom namirnicom“, objasnio je Endru.

Adam Demartino, glavni operativni službenik, dodao je da gljive popunjavaju veliku prazninu: „Možete staviti pečurku na centar tanjira i ona automatski postaje glavno jelo, a može se služiti i kao prilog. Pored toga, smanjujemo energiju koja se troši na transport širom zemlje, a ujedno nudimo proizvod visokog kvaliteta“. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 10. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара