Redovno konzumiranje čaja utiče na mozak

Nedavna studija Nacionalnog univerziteta u Singapuru otkrila je da ljudi koji redovno piju čaj imaju bolje organizovane regije mozga u poređenju sa onima koji ne piju čaj.

„Naši rezultati nude prve dokaze da redovna upotreba čaja pozitivno deluje na strukturu mozga i da štiti njegove funkcije u starijoj dobi“, objasnio je vođa tima Feng Lei, docent sa Odeljenja psihološke medicine na Medicinskom fakultetu u Singapuru.

Istraživanje je sprovedeno u saradnji sa Univerzitetom u Eseksu i Univerzitetom u Kembridžu, a otkrića su objavljena u naučnom časopisu Ejdžing 14. juna ove godine.

Dosadašnje studije pokazale su da je unos čaja koristan za zdravlje ljudi, a pozitivni efekti uključuju poboljšanje raspoloženja i prevenciju kardiovaskularnih bolesti.

Rezultati longitudinalne studije iz 2017. godine, koju je vodio profesor Feng, pokazali su da svakodnevno konzumiranje čaja može smanjiti rizik od kognitivnog propadanja kod starijih osoba za 50 odsto.

Posle ovog otkrića, profesor Feng i njegov tim dalje su istraživali direktan uticaj čaja na moždane mreže.

Istraživački tim je ispitivao 36 odraslih osoba starijih od 60 godina, i prikupio podatke o njihovom zdravlju, načinu života i psihološkom stanju.

Stariji učesnici su takođe morali da se podvrgnu neuropsihološkim testovima i snimanju magnetnom rezonancom.

Analizirajući kognitivne performanse učesnika, istraživački tim je ustanovio da su pojedinci koji su konzumirali zeleni, oolong ili crni čaj najmanje četiri puta nedeljno tokom 25 godina, imali efikasnije povezane regione mozga.

„Uzmite kao primer saobraćajnu gužvu – područja mozga kao odredišta, a veze između moždanih regiona kao puteve. Kada je ceo saobraćajni sistem bolje organizovan, kretanje vozila i putnika je efikasnije i koristi manje resursa. Slično tome, kada veze između moždanih regija imaju bolju strukturu, obrada informacija obavlja se efikasnije“, objasnio je profesor Feng.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 21. мај 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом