Mesečeva „zlatna groznica“ na pomolu?

Tim istraživača je izneo pretpostavku da je Mesec bogat plemenitim metalima i da se na Zemljinom satelitu mogu naći veće količine zlata i platine. Međutim, nejasno je da li bi ih bilo lako izolovati.

Geolog Džejms Brenan sa kanadskog Univerziteta Delhazi, planira da sa kolegama analizira sastav mesečevog omotača, kako bi se potvrdio nivo prisustva vrednih metala. 

Stručnjaci veruju da zlato i platina nisu u startu bili deo Meseca, već da su se na Zemljinom satelitu našli „otprilike u vreme kada se period formiranja Sunčevog sistema bližio kraju“, prenosi dailymail.co.uk.

Istraživači su počeli razmatranje prisustva plemenitih metala na materijalu sa Meseca pre otprilike 50 godina, koji je bio dostupan za direktno istraživanje.

„Imamo ukupno 400 kilograma uzorka koji su doneli sa misija na Mesec. To je prilično mala količina materijala. Da bismo saznali bilo šta o detaljnijem sastavu unutrašnjosti Meseca, mi moramo nekako doći do novijih materijala za istraživanje“, rekao je profesor Brenan za Science Alert.

Prethodna istraživanja materijala koje su doneli sa misija Apolo 15 i 17, međutim, pokazala su da je nivo udela plemenitih metala 10 do 100 puta manji od očekivanog.

Tim profesora Brenana je otkrio ipak, da u delovima Mesečeve kore koja potiče od lave, dominiraju jedinjenja, koja vezuju određene elemente među kojima su i plemeniti metali, što može biti znak prisustva zlata i platine u dubljim slojevima Zemljinog satelita.

Istraživači objašnjavaju razlike između njihovih modela i merenja u odnosu na ranije, bogatstvom i raznovrsnošću sastava kore i unutrašnjosti Meseca.

Iako nalazi ove studije ostavljaju mnogo pitanja, naučnici će možda moći da nauče više o mesečevom unutrašnjem sastavu proučavanjem dubokih stenskih formacija koje su bile izložene uticajima u južnim predelima meseca.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво