Imala parazitskog blizanca u sebi

Masa koja je rasla u abdomenu sedamnaestogodišnje Indijke bila je toliko velika da joj je ispunila i izobličila čitavu abdominalnu šupljinu. Nije se, međutim, radilo o tumoru ili nekoj sličnoj izraslini, već o njenom blizancu.

Postoji tip tumora koji može da izazove slično stanje, poznat kao teratom, ali lekari smatraju da se radi o nečemu još ređem – devojčicinom blizancu, kojeg je ona apsorbovala dok su još bili u materici.

Stanje je poznato kao foetus in foetu (FIF). Izuzetno se retko sreće i najčešće otkriva odmah po rođenju ili u prvim godinama života.

Prema lekarskom izveštaju, pacijentkinja je tražila medicinsku pomoć, pošto je primetila izraslinu u abdomenu, a ponekad joj izazivala bol, a ponekad bi posle par zalogaja osećala sitost.

Posle pregleda, doktori su otkrili veliku, tvrdu masu, neravnomerno oblikovanu. Krvni testovi su bili u redu, pa su je odveli na skener.

„Skener je pokazao jasno definisanu masu dimenzija 25 sa 23 sa 15 centimetara u stomaku. Videli su se delovi sa masnim i mekim tkivom, nekoliko kalcifikovanih delova različitih veličine i oblika koji su podsećali na pršljenove, rebra i druge kosti. Čitava masa uzrokovala je izmeštanje i kompresiju okolnog tkiva“, navodi se u izveštaju.

Prisustvo različitih vrsta stranog tkiva zajedno sa drugim simptomima i veličinom navelo je doktore da joj dijagnostikuju FIF i zakažu operaciju odstranjivanja mase.

Imajući u vidu ono što su doktori odstranili iz devojčice, dijagnoza je bila tačna. Lekarski tim pronašao je masno, koštano, hrskavičavo, neuralno i kožno tkivo, dlake, pa čak i nekoliko zuba.

Još nije tačno poznato kako dolazi do FIF-a. Po teoriji parazitskog blizanca jedan blizanac apsorbovan je od strane drugog. Ovo je u skladu sa demografijom kod koje se ovakvo stanje otkriva, pošto se stanje najčešće otkriva kod novorođenčadi. Bizarni fenomen se sreće jednom u 500.000 novorođenčadi, a parazitska masa najčešće se odstranjuje vrlo rano.

Prema drugoj teoriji može da se radi o teratomu, tumoru koji može da u sebi razvije različite vrste tkiva. Iako je teško napraviti razliku između FIF-a i teratoma, doktori ističu da se u slučaju parazitskog blizanca može primetiti formiranje kičmene osovine sa začecima organa, dok je teratom neorganizovana masa različitih tkiva.

Izveštaj o čitavom slučaju objavljen je u BMJ Case Reporter.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво