Šta se krije u trećem broju „Galaksije“

Zašto Beograd pada u Šangaju, kako se na jedini pravi način može razumeti Teslin rad, zbog čega su čovek i bakterije kao „prst i nokat“ i koje tajne krije Knjiga tajni – saznajte u novoj „Galaksiji“.

Iz trećeg broja štampane Galaksije, koji se pojavio u prodaji, izdvajamo:

Sto najboljih (naučnika) u Srbiji:

Na prvi pogled se da zapaziti da su uvršćeni – u skladu sa očekivanjima za svako sameravanje na temelju h-indeksa - veoma ugledni naučnici. Preovlađuju, uglavnom, stariji, prosečna starost pobrojanih je oko 60 godina. Uprkos tome, gotovo svi su stvarali (istraživali i objavljivali) proteklih godina. Među nabrojanima je 20 redovnih i sedam dopisnih članova SANU, što se može smatrati sasvim očekivanim udelom časnika naše najcenjenije naučne ustanove.

Beograd pada u Šangaju:

Može se primetiti da Univerzitet u Beogradu ima za nijansu veći broj naučnih radova u 2018. godini u odnosu na 2017. godinu, ali da se radi i o relativnom smanjenju udela našeg najvećeg univerziteta u svetskoj nauci za oko tri odsto, jer toliko je povećana svetska naučna produkcija u odnosu na 2017. godinu. To sa sobom donosi izvesnost pada Univerziteta u Beogradu na Šangajskoj listi za više od 20 mesta.

Nepojmljivi bog (nespoznatljiva svest):

 

Razum je postament na kome je izrastala i dalje raste racionalno koncipirana nauka Zapada, po kojoj je naučno prihvatljivo samo ono što je bar empirijski shvatljivo, a vreme je pokazalo da često nije tako.

Štaviše, da nije bilo nerazumnih i radoznalih naučnika i pojedinaca, ne bi bilo ni prave nauke. Primera radi, to je Baruh Spinoza (1632-1677), koga su poštovali zato što je dobro brusio staklo, a proklinjali i proganjali ga zato što je, razmišljajući o Bogu na jedini pravi način, odredio granice do kojih se može doći u poimanju Boga, a time i ljudske svesti.

Mozak u zebnji pamćenja:

„Kao što je više termodinamičara utvrdilo (Prigožin Ilja, Tonela Mari-Antoanet...), živa bića su autonomna u odnosu na fizički svet, budući da troše energiju i materiju da bi održala svoj složeni oblik. Na taj način nisu ona zatvoreni sistemi, već otvoreni energetski sistemi.

Naravno, i ona se potčinjavaju, kao i svi sistemi, zakonima fizike, koji vode do termodinamičke degradacije (povećanja entropije), ali sama potrošnja energije i materije čini da mogu da se privremeno odupru toj degradaciji“, ističe prof. dr Žorž Šaputije, biolog i filozof, direktor-emeritus u Nacionalnom centru za naučna istraživanja (CNRS) Francuske.

Teslin (skriveni) holizam:

Bilo koji funkcionalni i održivi prirodni sistem izgrađen je tako da je determinisan najboljom mogućom simetrijom, proporcijom i harmonijom. Otuda o svakom takvom sistemu ima smisla govoriti kao o kodu, zapravo kao aspektu univerzalnog koda prirode, kao svojevrsnog realiteta holizma.

Drugim rečima, razumevanje Teslinog dela zahteva istinski način traganja za naučnom istinom, u istinsko vreme, koje ni na koji način neće biti natrunjeno nikakvom ideologijom, ličnim i drugim interesima, politikom i politikanstvom.

Astrobiološka mačka:

Dva univerzuma, bakterijski i naš, nisu međusobno isključivi. Zajedno formiraju komplementarni multiverzum koristan i za jednu i za drugu vrstu. Već se zna da je međunarodna kosmička stanica kontaminirana našim bakterijama.

Pokušaji dekontaminacije će sasvim sigurno ostati bezuspešni. Umesto gledanja na bakterije kao na neprijatelja, SETI treba da prihvati biološku realnost. Bakterije će nastaviti da žive i posle nas kao što je govorila Lin Margulis.

Sve biološke vrste su prolazne. Samo bakterije traju. Nema boljeg dokaza za ovu tvrdnju od činjenice da su bakterije stare koliko i život sam – 3,8 milijardi godina.

Četvrta revolucija:

Četvrtu tehnološku revoluciju, a posebno izazove koje ona pred čovečanstvom postavlja, najbolje potkrepljuju reči Petra Petrovića Njegoša: „Nije vino pošto priđe bješe, nije svijet ono što mišljaste.“

U poređenju s tri prethodne, oličene u pojmovima „iskon“, „priroda“ i „čovek“, ona preko „tehnike" dovodi, s jedne strane, u novi odnos koji nagoveštava ostvarenje misli Alberta Ajnštajna o ultimativnom saznanju „da je najneshvatljivija stvar da je univerzum shvatljiv“, s druge, da se u okviru rada i kapitala generiše organizacija koja afirmiše misao Adama Smita o bogatstvu naroda, i s treće, čoveka i čovekovo zdravlje stavlja u fokus svih izazova jer, kako je govorio Gotfrid Vilhelm Lajbnic, jedan od aktera prve tehnološke revolucije, „od svih stvari ovoga sveta posle duhovnog mira ništa nije važnije od zdravlja, čije poznavanje i postizanje zahteva duboka razmišljanja u fizici i tehnici“.

Srpsko hlađenje za Mars:

Akademik Ivan Đaja (1884-1957), rođen i školovan u Francuskoj, radeći na Univerzitetu u Beogradu bio je sa svojim saradnicima na domak ako ne i u posedu samog rešenja. Bio je član tri akademije, srpske, hrvatske i francuske, a u potonju je došao na mesto preminulog inostranog člana ser Aleksandra Fleminga.

Tajna knjiga tajni:

Šta je Manuskript Vojnič? Ne zna se! Kada je nastao? Ne zna se! Gde je nastao? Ne zna se! Ko ga je napisao i ilustrovao? Ne zna se! Na kojem je jeziku ili jezicima? Ne zna se! Kojim je pismom pisan? Ne zna se! Ne zna se ni da li je autor šifrovao rukopis. Da li je moguće da se u rukopisu ipak krije šifra - za kojom neki godinama bezuspešno tragaju?

Novi broj Galaksije sačekaće čitaoce u septembru u kioscima, knjižarama ili poštanskim sandučićima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи