Dečak ili devojčica? Odlučuju očevi geni

Studija na Univerzitetu u Njukaslu, koja je uključila hiljade porodica, pomaže da se prilično pouzdano utvrdi da li će budući roditelji imati sinove ili kćeri.

Rad Korija Dželajtlija, istraživača na tamošnjem univerzitetu, pokazao je da muškarci nasleđuju od svojih roditelja tendenciju da imaju više sinova ili kćeri. To znači da će muškarac sa mnogo braće verovatno imati sinove, dok će muškarac sa mnogo sestara verovatno imati kćeri.

Studija je obuhvatila analizu 927 porodičnih stabala. Ona sadrže informacije o 556.387 ljudi iz Severne Amerike i Evrope, a podaci sežu do 1600. godine.

„Analiza porodičnog stabla je pokazala da to da li ćete verovatno imati dečaka ili devojčicu ‒ zavisi od naslednih faktora. Sada znamo da muškarci imaju više sinova ako imaju više braće, kao i da je veća verovatnoća da će imati ćerke ako imaju više sestara. Međutim, kod žena to jednostavno ne možete predvideti", objašnjava profesor Dželajtli. Muškarci određuju pol bebe u zavisnosti od toga da li njihova sperma nosi X ili Y hromozom. X-hromozom muškarca u kombinaciji sa majčinim X-hromozomom stvara ženski plod (XX), a Y-hromozom u kombinaciji sa majčinim X-hromozomom ‒ muški (XY).

Studija Univerziteta u Njukaslu ukazuje na to da postoji gen koji kontroliše da li sperma muškarca sadrži više X ili Y hromozoma, što utiče na pol njegove dece. Gen se sastoji od dva dela, takozvanih alela, od kojih je jedan nasleđen od svakog roditelja. U svom radu, profesor Dželajtli pokazuje da je verovatno da muškarci nose dva različita tipa alela, što rezultira sa tri moguće kombinacije u genu koji kontroliše odnos H i U gena.

„Gen koji se prenosi od oba roditelja, zbog čega neki muškarci imaju više sinova, a neki imaju više kćeri, može objasniti zašto je broj muškaraca i žena približno uravnotežen u populaciji. Ako ima previše muškaraca u populaciji, na primer, žene će lakše naći partnera, tako da će muškarci koji imaju više kćeri preneti više svojih gena, uzrokujući da se više ženske dece rodi u kasnijim generacijama", navodi profesor Dželajtli.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво