Imitiranje paukove svile

Vlakna koja su napravili veštački mikrobi jaka su i fleksibilna kao i ona prirodna.

Pauci predu ono što je san svakog inženjera. Paukova svila je jaka kao čelik, rastegljiva je, nije otrovna i razgradiva je. Ali pauke nije lako gajiti. Svaki proizvede samo malu količinu svile. Decenijama su naučnici pokušavali da imitiraju svilene niti i da ih upotrebe kao hirurški konac, za pravljenje atletske odeće ili neprobojnih prsluka, ali njihove sintetičke zamene su se pokazale kao loše. Sada je tim naučnika privoleo bakterije da stvaraju svilu jaku i elastičnu kao što je i paukova.

Istraživači su prethodno transplantirali paukov DNK (povezan sa pravljenjem svilenih niti) u bakterije, svilene bube, biljke čak i koze, u naporu da masovno proizvedu ovu supstancu. Do sada, najbolje niti koje su napravili inženjeri bile su samo upola jake kao one koje pravi pauk. Tajna jačine paukovih niti leži u velikim molekulima belančevina koji se sastoje od stotina nizova amino-kiselina slične dužine, DNK sekvenci koje se ponavljaju. Ali, „generalno, priroda ne voli ponavljanje DNK i pronalazi načine da to spreči", kaže Fudžung Džang, profesor na Univerzitetu Sent Luis u Vašingtonu. Pauci su našli način da stabilizuju velike DNK lance, ali drugim stvorenjima takve ponovljene strukture se prekinu ili se promene.

Da bi izbegli ovaj problem, Džang i njegove kolege modifikovali su paukov DNK povezan sa pravljenjem proteina od kojih su napravljene svilene niti. Mikroorganizmi kojima je ugrađen ovaj DNK stvaraju molekule proteina svile sa jedinstvenim vezicama-privescima. Oni povezuju dva molekula kako bi stvorili željeni dugački lanac, posle čega otpadaju. Istraživači ove proteine melju u prah, potom mešaju s rastvorom i ta smeša može da bude pretvorena u vlakna koja su jaka kao prirodna.

Sintetička svila može da bude održiva zamena za vlakna koja su dobijena od derivata nafte, kao što je najlon, kaže Džang. Međutim, tek treba doći do metode uz koju bi se velike količine pravile po prihvatljivim cenama. Problem koji se isprečio bržem korišćenju ove tehnologije, jesu skupe hemikalije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 20. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом