Državna satira

Satiričari kritikuju moćne i uticajne krugove, birokratiju, događaje koje smatraju štetnim izlažući ih podsmehu. Satira je oštra kritika određenih pojava u društvu. U vreme samoupravnog socijalizma bilo je pokušaja da se ova književna pojava drugačije definiše, to jest, da se podeli na negativnu i pozitivnu satiru...

Pozitivna kritika je verovatno trebalo da bude neka vrsta pohvale onoga što kritikuje negativna satira. Pozitivna kritika bi trebalo da je pozitivna, po toj zamisli, moćnim ličnostima i krugovima. No nisu oni po tome bili sasvim originalni na prostorima Srbije. U devetnaestom veku, od 1865. do 1972. godine izlazio je satirični list „Ruža" blizak vladajućim krugovima. Tako se smatralo u delu javnosti. U novinskim napisima čak je „Ruža" okarakterisana kao dvorski satirični list. Ali to je samo delimično tačno.

Kako je to moguće? Vlasnik i urednik lista bio je Mihajlo Ć. Ćelešević, sekretar ministarstva finansija. Bio je na izvoru mnogih izvora informacija koje je upotrebljavao i zloupotrebljavao. One koji bi mogli da ugroze njega i njemu bliske krugove ismevao je u svom satiričnom listu. Mada nije bio preterano pismen, kako navodi Žarko Rošulj u „Leksikonu srpske šaljive periodike", pisao je satirične pesme i štampao ih u svom listu. Mnogi političari i državni funkcioneri bili su njegova meta. Zbog toga je bilo čudno kako je list opstajao ili nije bio zabranjen. Štitio ga je Ćelešević. Žarko Rošulj navodi u „Leksikonu" (str. 122): „Zbog svega toga ne čudi što je ovaj list bio denuncijantski i ratnohuškački".

Jovan Jovanović Zmaj je bio meta napada satiričnog lista „Ruža". To je odgovaralo knezu Mihailu pa je postojalo mišljenje da on stoji iza tog lista. Zmaj je kritikovao u svojim satiričnim listovima kneza Mihaila (vladao 1860‒1868), setimo se samo jedne od najpoznatijih satiričnih pesama „Jututunska juhahaha" (1865) koja ismeva vladara i njegova obećanja u koja je naivni narod poverovao.

Istraživač naše šaljive periodike Žarko Rošulj navodi da je Ćelešević bio polupismeni birokrata i prevarant, ali je vešto manipulisao javnim mnjenjem toga doba. Napadao je svoje protivnike, istovremeno je hvalio vladinu politiku, tako da su mnogi od njega zazirali.

Međutim, satira je presudila njegovom „satiričnom" listu, njemu kao uredniku i satiričaru. Kosta Hristić, sin Nikole Hristića, uspeo je da podvali Ćeleševiću koji je u „Ruži" objavio satiričnu pesmu „Srbska želja" u duhu lista, stilom kojim je pisao Ćelešević, a koja je imala po njega pogrdnu poruku u akrostihu. To književnosti nevični Ćelešević nije primetio i postao je predmet podsmeha. Pukla je bruka.

Pesma je bila pozitivna satira, međutim, negativna u akrostihu. To je bio glavni razlog da „dvorski" satirični list prestane da izlazi. Od sramote je „Ruža" uvenula.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом