четвртак, 25.10.2018, 02:45 -> 11:38
Извор: РТС
Аутор: Данка Белошевић
O našim precima ‒ junacima Velikog rata
Projekat „Album sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata“ omogućio je građanima Srbije i Srbima u regionu i dijaspori da dostavljaju fotografije i ostalu istoriografsku građu svojih predaka i tako daju lični pečat obeležavanju stogodišnjice Velikog rata. Rezultati četvorogodišnjeg rada na projektu predstavljeni su u publikaciji o kojoj će se govoriti na 63. sajmu knjiga u Beogradu.
U publikaciji se mogu videti autentična svedočanstva o podvizima i stradanjima srpskih vojnika u Velikom ratu. Reč je o fotografijama, ratnim dnevnicima, vojničkim pismima, dopisnim kartama, spomenicama i drugoj verodostojnoj istoriografskoj građi koju su poslali ponosni potomci želeći da odaju čast svojim precima ‒ učesnicima rata.
Posetioci 63. Beogradskog sajma knjiga moći će da čuju kako je došlo do projekta, kakav je bio odziv građana i kakve su reakcije naučne javnosti. Jedan od učesnika tribine, istoričar Đorđe Mamula istakao je za Portal RTS-a: „Dokumenta koja su prikupljena predstavljaju bogatu istorijsku građu koja do danas nije bila obrađena i istražena. To su dokumenta koja su sto godina bila u porodičnim domovima potomaka, po fiokama i policama. Zato predstavljaju jedan nov izvor koji baca svetlo na ulogu malog čoveka u Velikom ratu, upravo čoveka koji je i izneo taj rat na svojim plećima".
Projekat je značajan i zato što pokazuje da se zajedničkim radom dolazi do pozitivnih i lepih rezultata. „Inicijativa je potekla od Aleksandra Vasilića, koji nije istoričar, a odziv ljudi van istorijske struke bio je velik. Drago mi je što su sugrađani prepoznali važnost ovog projekta i četiri godine slali dokumenta", dodao je Đ. Mamula i istakao da se projekat nastavlja i posle jubilarnih godina ‒ jer se „tih velikih dana treba sećati i kad prođu jubileji".
Projekat je pokazao koliko savremeni alati doprinose brzom prikupljanju i organizaciji istorijske građe. Naime, građani su slali fotografije i dokumente putem mejla i drugih aplikacija a nove tehnologije omogućile su i digitalizaciju čitave građe. Od 2014. godine do danas, na adresu veb-portala slavnim-precima.srb/slavnimprecima.rs pristiglo je više od 4.000 fotografija i drugih primera istorijske građe.
Svaka fotografija i dokument imaju propratni tekst s detaljnijim objašnjenjima o poreklu, mestu, vremenu i licima koji su u njima zastupljeni. Tako je sačinjen dragocen korpus koji je svima dostupan i predstavlja jedinstvenu „onlajn-galeriju sećanja".
Publikaciju su podržali Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Srpska pravoslavna crkva.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар