Ishrana prilagođena potrebama pojedinca

Danas je ishrana osnovni faktor rizika za pojavu rasprostranjenih bolesti kao što su dijabetes tipa dva, gojaznost, srčane bolesti, demencija... Zdrava ishrana je veoma bitna ne samo za prevenciju tih bolesti već i za njihovo lečenje.

Prof. dr Hans Hauner, direktor Centra za nutricionističku medicinu „Elze Krener Frezenijus" (s lokacijama na Tehničkom univerzitetu u Minhenu, klinici „Rehts der Izar" i Centru za nauku o životu i ishrani „Vajenštefan"), nedavno je održao predavanje u SANU, pod nazivom Personalizovani pristup ishrani za bolje zdravlje: gde smo sada?

Njegovo istraživanje obuhvata hronične bolesti povezane sa ishranom, kao što su gojaznost i dijabetes tipa dva.

Prof. dr Hans Hauner govori o personalizovanom pristupu ishrani, s osvrtom na to dokle smo stigli u toj oblasti. On je urednik vodećeg naučnog časopisa o gojaznosti Obesity Facts i oficijalni spiker nemačke mreže koja se bavi gojaznošću, tako da imamo krajnje kompetentnog predavača i sagovornika. Od njega možemo da čujemo mnogo aktuelnih činjenica o primeni dijete u lečenju dveju velikih epidemija današnjice ‒ epidemije gojaznosti i epidemije dijabetesa, rekao je akademik Dragan Micić, sekretar Odeljenja medicinskih nauka SANU i predsednik Organizacionog odbora navedenog programa.

Prva na listi bolesti je gojaznost, koju zbog velike rasprostranjenosti naučnici smatraju epidemijom. Da li se epidemija gojaznosti proširila i na Srbiju, otkriva nam akademik Dragan Micić: „Imamo dva aspekta problema: prvi da je gojaznost u Srbiji dostigla 22%, što znači da je jedna petina našeg stanovništva gojazna, i nažalost, tu smo stigli Evropu. S druge strane, postoji tendencija povećanja gojaznosti među decom, što je posebno opasno jer ta gojazna deca su budući gojazni odrasli."

 

 

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво