Ko će razviti nove antibiotike?

Sve je više bakterija koje su otporne na antibiotike. Istovremeno, velike farmaceutske kompanije obustavljaju razvoj novih lekova.

Dve godine je prošlo otkako je švajcarski „Novartis" najavio „borbu protiv superbakterija". Farmaceutski koncern i druge vodeće kompanije iz struke pozivali su na delovanje i ukazali da treba formirati „globalni front protiv nastanka infekcija rezistentnih na lekove" jer je reč „o jednoj od najvećih opasnosti za svetsko zdravlje".

„Novartis" se sada povukao iz te borbe. Kompanija je obustavila razvoj novih lekova protiv bakterija otpornih na antibiotike. Oko 140 zaposlenih u SAD dobilo je otkaz. Obustavljen je i razvoj novih lekova protiv virusa. U jednom saopštenju „Novartis" objašnjava da će svoje resurse objediniti u drugim oblastima. Vas Narasiman, novi šef koncerna, nedavno je naglasio značaj novih lekova protiv raka i srčanih oboljenja. Obe oblasti važe za znatno unosnije.

Razvoj antibiotika težak i manje unosan

Prema oceni Saveza istraživačkih farmaceutskih kompanija (VFA), razvoj novih vrsta antibiotika je težak. Za to su sada neophodna znatno veća sredstva nego krajem prošlog veka. Istovremeno, mogućnosti zarade su male zato što se od lekara izričito traži da nova sredstva shvate kao „rezervne antibiotike". Njih bi, dakle, trebalo što manje prepisivati, kako bakterije i na te lekove ne bi velikom brzinom postale otporne.

Na upit medijske kuće NDR „Novartis" odgovara da finansijski dobro stoji, ali da sredstva „nisu beskonačna". „Moramo dugoročno da razmišljamo i da se koncentrišemo na oblasti koje su, prema našem mišljenju, najpogodnije i koje će imati pozitivan efekat na pacijente", navode iz kompanije. „Novartis" je jedan od tri najveća farmaceutska proizvođača u svetu ‒ sa oko 124.000 zaposlenih i godišnjim obrtom od preko četrdeset milijardi dolara.

„Nije dobra vest"

S obzirom na globalni problem sve veće rezistencije, povlačenje „Novartisa" iz daljeg istraživanja u toj oblasti „nije dobra vest", kaže Mark Brenštrup iz Centra za istraživanje infekcija u Helmholcu. To pokazuje „da uslovi za istraživanje i razvoj novih lekova u toj oblasti za velike farmaceutske kompanije i dalje nisu dovoljno atraktivni". I „Astra zeneka", farmaceutski gigant, pre oko dve godine je obustavila razvoj novih antibiotika. Niz drugih velikih koncerna to već odavno više ne radi. 

Lekar Čan Imirzaloglu iz Nemačkog centra za istraživanje infekcija žali zbog svakog povlačenja iz oblasti istraživanja infekcija, posebno razvoja novih antibiotika: „U doba sve veće rezistentnosti na antibiotike, razvoj u ovoj oblasti je najveći prioritet".

Potrebni globalni napori

Svetska zdravstvena organizacija (SZO), Ujedinjene nacije, G20, kao i bivši nemački ministar zdravlja Herman Gre, uvek su iznova naglašavali koliko je važan razvoj novih antibiotika ‒ s obzirom na to da sve veći broj bolesti uzrokuju bakterije koje su otporne na antibiotike. Procenjuje se da zbog tih bakterija već sada u svetu godišnje umire 700.000 ljudi.

I Jerg Haker, predsednik Nacionalne akademije nauka Leopoldina iz Halea, sa zabrinutošću gleda na odluku farmaceutskog koncerna.

Haker za NDR doduše naglašava da kompanije poput „Novartisa", naravno, imaju slobodu da odlučuju u kojim oblastima će raditi i u koje projekte će ulagati. Ipak, ističe da je u oblasti razvoja antibiotika neophodno „više aktivnosti", kako bi se odgovorilo na problem multirezistentnih bakterija. Od razvoja leka do njegovog dolaska na tržište dug je put, kaže Haker, i dodaje da farmaceutske kompanije imaju važnu ulogu.

Ranije je delovalo da je farmaceutska industrija spremna da prihvati taj izazov. Sto malih, srednjih i velikih farmaceutskih kompanija 2016. godine založilo se za formiranje 'industrijske alijanse' za borbu protiv rezistentnih bakterija. Zajedno su obećali veća ulaganja u istraživanje i razvoj novih lekova. Među potpisnicima su bili i koncerni „Novartis" i „Astra zeneka", ali oni izgleda nisu spremni da nastave borbu. Istraživanje i razvoj time sve više dolaze u nadležnost manjih kompanija i entuzijasta.

 

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво