Betonska utopija: arhitektura bivše Jugoslavije u njujorškom muzeju MOMA

Posetioci čuvenog njujorškog Muzeja moderne umetnosti dobili su priliku da vide kako su izgledali spomenici podignuti u čast onima koji su se borili za slobodu.

Na izloženim radovima mogu videti toranj na Avali, poslovne, stambene zgrade i još mnogo toga izgrađenog u periodu od 1948. do 1980 – godine Titove smrti.

Postavka u Muzeju moderne umetnosti u Njujorku pod nazivom „Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948‒1980" donosi priču o arhitektonskim rešenjima nekadašnje Jugoslavije. Zbirka fotografija predstavlja brojne građevine među kojima su spomenici, TV toranj, poslovni, ali i stambeni objekti.

Pozicionirani između kapitalističkog Zapada i socijalističkog Istoka, jugoslovenski arhitekti odgovorili su na kontradiktorne zahteve i uticaje. Razvijali su posleratnu arhitekturu koja je bila u skladu sa drugim pristupima, ali istovremeno i potpuno jedinstvena, te se ništa slično ne može videti nigde u Evropi i šire, navodi se u opisu postavke „Ka betonskoj utopiji".

Izložba je otvorena 15. jula, a može se videti do 13. januara 2019. godine.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво