Zagonetka migracija morskih foka

Jaki vetrovi čine selidbu mladunaca foka dužom .Kod hladnijih zima u selidbi ušatih foka povećava se stopa smtrnosti mladunaca.Stanovnici Aljaske imaju izreku da mladunci foke idu u korak s vetrom - a ne nasuprot njemu. Nedavno je to i naučno potvrđeno.

Putujući na sever, mladunci ušate foke, Arctocephalus Callorhinus, prelaze stotine kilometara više u hladnijim i godinama, kad je vetar oštriji i jači nego u godinama blaže zime, rečeno je na godišnjem sastanku američkog Okeanografskog društva sredinom februara. Prelasci stotina kilometara može rezultiratu smrću mladunčeta.

 Sa 4 meseca mladunci su potpuno samostalni i počinju putovanje od Pribilovskih ostrva na Aljasci i Severnog ledenog okeana preko Beringovog moreuza koje može potrajati i dvadeset meseci.

Naučnici su uporedili migraciju 168 obeleženih mladunčadi ušate foke u rasponu od pet godina - između 1996- 2015 sa vremenskim uslovima koji su pratili prvo putovanje mladunca. Podaci o klimi tih godina za uzeti su iz arhive Nacionalnog Centra za Studije Čovekove Okoline.Podaci govore da su se mlade foke kretale u pravcu vetra kada je duvao jače i pomerale se udesno,verovatno sledeći okeanske struje.

 

Podaci su dobiveni u proseku za 130 dana njihovog kretanja. Za preostalo vreme nije bilo moguće utvrditi da li je odašiljač koji je slao podatke o kretanju otpao ili je mladunče jednostavno uginulo.Zbog toga nije moguće u potvrditi prirodu veze između migracije ušatih foka i stope smrtnosti mladunaca, zaključila je studija .

Ipak duža i zahtevnija putovanja u posebno hladnim godinama, mogu objasniti činjenicu da se populacija ušatih foka ,uprkos zabrani lova i obeležavanju ove vrste kao ugrožene, od strane Ujedinjenih nacija polako ali konstantno smanjuje. Istraživači ponovo planiraju simulaciju migracije mladunaca sa znatno naprednijom opremom za praćenje i poređenje vremenskih prilika na Severnom ledenom okeanu sa pravcima i dužinom njihovog putovanja. Ovaj daleko ambiciozniji poduhvat, koji se planira sledeće godine trebalo bi da da definitivne odgovore na pitanja koja se tiču prilagodljivosti i izdržljivosti ove ugrožene vrste .

prilagodila Nataša Goati Marković 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 04. мај 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом