Vrh svetske fizike u Beogradu

Dvadesetak vrhunskih srpskih fizičara, uglavnom iz rasejanja, predstavlja naučnoj javnosti svoja istraživanja na dvodnevnom simpozijumu o najnovijim dostignućima u fizici. Povod za održavanje skupa je dodela nagrade Fondacije „Prof. dr Marko M. Jarić” za vrhunska dostignuća u fizici.

Dobitnici nagrade „Profesor Marko Jarić" istražuju u različitim oblastima fizike. Prema rečima profesora dr Petra Adžića, upravitelja Fondacije, nagrađuju se naučni rezultati koji su značajni za svetsku fiziku ili poseduju potencijal da utiču kako na fiziku u svetu tako i na mogućnost novih tehnoloških rešenja.

Ovo visoko priznanje za 2017. godinu žiri je dodelio prof. dr Igoru Herbutu sa Univerziteta Sajmon Frejzer iz Vankuvera (Kanada) „za teoriju interagujućih Dirakovih fermiona i predikciju antiferomagnetne faze grafena u magnetnom polju". Dobitniku je, danas, nakon predavanja po pozivu u SANU, uručena nagrada.

Grafen predstavlja jedinstven materijal jer se sastoji iz ravni jednog niza atoma ugljenika. Gotovo je providan, a zbog specifične strukture (velike gustine) ne dozvoljava prolaz ni najmanjim atomima gasa. Koliko su ova istraživanja aktuelna govori da je 2010. godine Nobelova nagrada dodeljena za izolovanje ovog materijala.

Pored značajne primene u mnogim oblastima, zbog svoje strukture, visoke gustine i velike otpornosti na visoke doze radijacije, grafen predstavlja jedan od potencijalno izglednih materijala za gradnju složenih detektora za eksperimente u fizici visokih energija.

„Poznato mi je da se već radi na ispitivanju grafena za konstrukciju kompleksnih detektora nove generacije koji će biti korišćeni za buduće eksperimente u fizici visokih energija. Grafen bi mogao da postane izuzetno važan materijal u industriji, elektronici, kompjuterskoj tehnologiji i verovatno u mnogim drugim oblastima koje možda ne možemo da predvidimo ovog trenutka", istakao je profesor Petar Adžić za Portal RTS-a.

U Svečanoj sali SANU i na Fizičkom fakultetu predavači će predstaviti najveće prodore i najnovije rezultate u oblasti superprovodnosti, gasnih plazmi i lasera, fizike čvrstog stanja, kao i u drugim teorijskim i eksperimentalnim disciplinama fizike.

Prof. dr Džon Elis iz CERN-a, jedan od najcenjenijih svetskih teorijskih fizičara, na plenarnom predavanju govorio je o aktuelnostima u oblasti fizike čestica i prioritetnim ciljevima u ovoj oblasti fizike.

Pokrovitelj Simpozijuma je Srpska akademija nauka i umetnosti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво