Ljupke crvene pande

Imaju banditske maske, gusto bogato krzno i tiho ciče. Opisivali su ih kao mešavinu lisice, rakuna, medveda, psa i mačke. Davne 1825. godine Frederik Kivije proglasio ih je „najljupkijim postojećim sisarima“. Koliko god bile neodoljive, crvene pande su u nevolji.

Međunarodni savez za očuvanje prirode, koji procenjuje položaj divljih životinjskih vrsta, smatra da na svetu ima oko deset hiljada crvenih pandi, podeljenih u dve podvrste.

Žive isključivo na uskom pojasu planina koje se protežu od zapadne Kine do Nepala. Ugrožavaju ih nestanak šuma i bolesti, a odnedavno i klimatske promene.

Doktorka Anđela Glatston rukovodi programom za zaštitu crvenih pandi za Svetsko udruženje zooloških vrtova i akvarijuma. Izvan Kine u zoo-vrtovima širom sveta gaje se crvene pande, što je pomoćno sredstvo za očuvanje vrste. Pande iz zarobljeništva mogu se, ako je neophodno, vratiti u divljinu.

„Istraživači proučavaju tu vrstu jer ju je teško posmatrati u prirodi. To su tajanstvene životinje", kaže Elizabet Frimen, biolog Instituta „Džordž Mejson" u Virdžiniji.

Odrasle crvene pande duge su manje od metra, ne računajući čupave prugaste repove. Stvorene su za život u hladnim sredinama ‒ krzno im raste čak i na šapama. Smatraju se ugroženom vrstom.

Žive u mešovitim šumama u kojima ima bambusa, na visini od 1 400 do 4 500 metara, u malobrojnim ograničenim ekološkim sredinama. Kao i velike pande, hrane se uglavnom bambusom, ali neretko ishranu dopunjuju jajima, malim pticama i insektima.

Iako ih ponekad nazivaju „malim pandama", otkrivene su decenijama pre velikih pandi, oko 1869. godine.
Smitsonov institut za konverzacijsku biologiju dom je najveće kolonije crvenih pandi u Severnoj Americi.

Doktorka Frimen, koja prati i proučava zdravlje i ponašanje pandi, zaključila je da su najveće nevolje zubne bolesti i lomovi repa.

Crvene pande u prirodi sve više ugrožava brojna ljudska populacija jer im oduzima staništa i donosi pseće bolesti.
Jedina zapadna organizacija posvećena isključivo ovoj životinji jeste „Red panda netvork" sa sedištem u Katmanduu i San Francisku. U saradnji sa mesnim organizacijama, grupa podržava stvaranje zaštićene šume za crvene pande u istočnom Nepalu.

Predviđa se da će u daljoj budućnosti te ljupke životinje dokrajčiti klimatske promene, pošto žive u posebnim sredinama na Himalajima, koje se zagrevaju usled klimatskih promena pa pande moraju da idu u više predele gubeći prirodna staništa.

Priredila: Aleksandra Stojanović

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво