Decibeli iz školskih klupa

Ako ste kao đak nekada sedeli u „poslednjoj klupiˮ, verovatno se sećate da nastavnika niste uvek mogli „najbolje da čujete i razumeteˮ. U Beogradu je u proteklih šest meseci ispitivan i meren kvalitet govorne komunikacije u dve škole i jednom vrtiću. Na osnovu rezultata istraživanja, kroz projekat „Kleaneo“, u tim objektima je postavljena namenska zvučna izolacija.

Usvajanje gradiva, između ostalog, zavisi i od akustičnosti prostorije. Projekat „Kleaneo" je pokrenut kako bi se ispitao kvalitet govorne komunikacije u obrazovnim institucijama i poboljšali uslovi nastave. Rezultati su predstavljeni u Skupštini grada Beograda.

Profesor Elektrotehničkog fakulteta dr Miomir Mijić, jedan od rukovodilaca Laboratorije za akustiku na tom fakultetu i jedan od inicijatora projekta, objasnio je da je odgovarajući akustički komfor u sva tri objekta postignut posebnim pločama koje su konstruisane tako da upijaju zvuk. Oprema je u proteklih šest meseci postavljena u jednu učionicu OŠ „Drinka Pavlović", učionicu i hodnik Arhitektonske škole, kao i u jednu sobu dnevnog boravka vrtića „Malecka".

„U učionicama škola koje su učestvovale u projektu potvrdili smo da je ugrožena razumljivost govora, naročito u poslednjim klupama, dok je u vrtiću problem bila prevelika bukaˮ - objasnio je profesor Mijić, istakavši da je intervencijama u enterijeru značajno poboljšano dotadašnje stanje i da je tako ukazano na moguće metode rešavanja tog problema. U školama se na taj način poboljšava kvalitet praćenja nastave, a u vrtićima unapređuju uslovi za rad vaspitača i boravak dece jer je povećana razumljivost govora a nivo buke smanjen i za deset decibela.

Profesor je dodao i da je jedan od ciljeva da projektanti budućih obrazovnih objekata uvide i važnost zvučne izolacije, tj. adekvatnog akustičnog komfora, koji je već standard u mnogim razvijenim državama.

Nauka i privreda u službi grada

Merenjem akustičnog komfora u našim školama, u saradnji sa učenicima, došlo se do podataka da oni iz poslednjih klupa predavače čuju sa oko 80 odsto razumljivosti. Nakon ugradnji perforiranih ploča koje funkcionišu po sistemu „akustičkog rezonatora" i upijaju zvuk, razumljivost predavanja se za đake s krajnjih delova učionice povećala i do 95 odsto, što je u skladu sa standardima koji važe na Zapadu.

Zamenik gradonačelnika Andreja Mladenović prisustvovao je prezentaciji rezultata projekta: „Posle pola godine trajanja projekta, uverili smo se da je moguće i na ovaj način poboljšati uslove za rad i pokazali da Grad Beograd može veoma dobro sarađivati sa svetski priznatim kompanijamaˮ. U svemu tome, dodao je Mladenović, značajna je bila inicijativa profesora ETF-a i njihove Laboratorije za akustiku. Oni su stručno vodili projekat da bi se došlo do rezultata koji pokazuju da se metod može primeniti u drugim školama i institucijama.

Projekat, za koji je sporazum potpisan u avgustu, rezultat je saradnje Grada Beograda, Laboratorije za akustiku Elektrotehničkog fakulteta i kompanija-donatora: „Knauf", „Knauf insulejšn" i „AMF". Donatori su instalirali opremu i materijal u vrednosti većoj od milion dinara.

Goran Stojiljković, tehnički savetnik u „Knaufu", rekao je da se ta kompanija neće zaustaviti na datom projektu, već ima nameru da tokom iduće godine rezultate primeni i na jednu celu školu. On smatra da je to samo početak pomeranja stvari na bolje ‒ budući da postoji rešenost da se postojeći nedostaci akustičkog komfora u obrazovnim ustanovama poprave uz zajednički napor gradskih institucija i odgovornih kompanija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво