Otkriven koptski spomenik u Luksoru

Tim arheologa u Egiptu nedavno je otkrio drevni koptski nadgrobni spomenik tokom iskopavanja na Aveniji sfinga. Spomenik je ukrašen krstom i natpisom na koptskom jeziku, a jedna od ugraviranih reči jeste "Isus".

Spomenik se nalazi na istočnoj strani Avenije sfinga, pod El Matanovim mostom, prenosi „Ahram onlajnˮ. Nadgrobni spomenik pripada desetogodišnjoj devojčici Takli, otkriven je u dobrom stanju, dimenzija je 98 × 38 cm.

Avenija sa 1350 sfinga

Mostafa Vaziri, generalni sekretar Vrhovnog saveta za antikvitete, dodao je da su radovi deo programa za obnovu i transformaciju područja u muzej na otvorenom. Avenija je izgrađena za vreme vladavine faraona Nektaneba I.

Oko 1.350 sfinga, sa ljudskim glavama i telima lava, pruža se avenijom dužine 2.700 metara, a mnoge od njih su sada obnovljene. Prema analizi slučajno otkrivenog koptskog nadgrobnika, devojčica Takla je najverovatnije živela tokom prvog srednjeg perioda, između sedme i desete dinastije.

Mostafa Vaziri je potvrdio je da je jedna od reči u nadgrobnom stihu Isus. Međutim, dodao je, arheolozi i dalje rade na prevođenju ostatka teksta.

Kopti

Ko su koptski hrišćani? Reč kopt potiče od drevne grčke reči koja znači „egipatski",  odnosi se na sve egipatske hrišćane koji naseljavaju dolinu reke Nila, prema rečima Paula Rovea, profesora političkih i međunarodnih studija na kanadskom Univerzitetu „Triniti vesternˮ.

Termin kopt je istovremeno i etička, i verska oznaka. Sredinom 1.veka u Egiptu je živela brojna hrišćanska zajednica. Koptski hrišćani su se pojavili u Aleksandriji, jednom od najtraženijih i najcenjenijih gradova tokom apostolskog perioda.

Veruje se da je apostol Marko prvi prosvetitelj i arhiepiskop Koptske crkve. Koptski jezik zadržan je samo u bogosluženju Koptske pravoslavne crkve. 

Danas u Aleksandriji živi mali broj koptskih hrišćana, ali se većina nalazi na drugi mestima, u Sudanu, Kanadi, SAD, Australiji i dr., tvrdi Teodoros Karasavas. Podaci o broju pripadnika Koptske crkve nezvanični su i variraju, od deset do šezdeset miliona.

Priredila: Mirjana Bjelogrlić 

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 10. мај 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом