Svetski dan bioetike

Dostignuća biomedicine omogućila su da iz vlati kose saznamo sve o čoveku ‒ izgled, atletski ili intelektualni potencijal, bolesti od kojih može da oboli. Mogućnost da se genskom terapijom embriona izleče teške bolesti, ali i odaberu osobine potomstva, izazov je za relativno mladu oblast nauke ‒ bioetiku.

Ove godine, 19. oktobra, drugi put širom sveta obeležen je Svetski dan bioetike. U aktivnostima sprovedenim sa ciljem da se proširi znanje o bioetičkim principima, učestvovalo je čak 165 sekcija Uneskove Katedre za bioetiku. Za ovu godinu odabrana je tema „Jednakost, pravednost i ravnopravnost".
 
U cilju obeležavanja Svetskog dana bioetike, Sekcija za Srbiju Uneskove Katedre za bioetiku i Centar za bioetičke studije organizovali su niz tribina, debate, radionice, organizovali izložbu „Bioetika kroz umetnost", pokrenuli „Portal o evoluciji i tehnologiji".

„Ovu godinu obeležilo je i organizovanje dve velike konferencije o bioetici editovanja genoma i novim tehnologijama u službi zaštite zdravlja, koje su imale veliki odjek u stručnoj javnosti", istakla je prof. dr Dušica Krajnović, zamenica direktora Centra za bioetičke studije i vanredni profesor Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Primena novih tehnologija u biomedicini omogućila je da saznamo sve o genetičkom potencijalu pojedinca, a tehnologije editovanja (popravljanja) genoma, primena genske terapije, omogućiće lečenje i dosada neizlečivih bolesti. Međutim, njihova primena u neterapeutske svrhe ‒ za moralno, intelektualno, fizičko unapređivanje pojedinaca ili celih populacija ‒ izaziva mnoge nedoumice.

„Bioetika je relativno nova grana nauke, a mi smo počeli da radimo na problemima regulacije naprednih tehnologija kada i svi ostali. Napredak nauke ne može i ne treba da se zaustavi, ali moramo da predupredimo posledice primene tih tehnologija u medicini", rekla je dr Mima Fazlagić, zamenica direktora Centra za bioetičke studije na Svečanoj akademiji povodom Svetskog dana bioetike, održanoj u Rektoratu Univerziteta u Beogradu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара