Video-igrice i prednost u učenju

Neuropsiholozi rurskog Univerziteta Bohum obavili su eksperiment koji je trebalo da pokaže ko je bolji u učenju – gejmeri ili oni koji nisu redovno igrali video-igrice.

Tokom testiranja, gejmeri su ostvarili znatno bolje rezultate a utvrđeno je da su imali povećanu moždanu aktivnost u oblastima mozga koje su relevantne za učenje. Istraživanje su vodili prof. dr Boris Suhan, Sabrina Šenk i Robert Leh.

Istraživački tim je proučavao 17 dobrovoljaca koji su, prema vlastitim izjavama, igrali akcione igrice na računaru ili konzoli više od 15 sati nedeljno. Kontrolnu grupu činilo je 17 dobrovoljaca koji nisu redovno igrali video-igre.

Oba tima uradila su takozvani zadatak predviđanja vremena ‒ test za istraživanje učenja verovatnoće. Istraživači su istovremeno beležili moždanu aktivnost učesnika putem magnetne rezonance.

Učesnicima je prikazana kombinacija tri karte sa različitim simbolima. Trebalo je proceniti da li je kombinacija kartica predviđala sunce ili kišu, a učesnici su odmah dobijali povratnu informaciju da li je njihov izbor ispravan ili pogrešan. Dobrovoljci su postepeno naučili, na osnovu povratnih informacija, koja se kombinacija kartica odnosi na određenu vremensku prognozu.

Gejmeri su bili znatno bolji od kontrolne grupe u kombinovanju kartica za vremensku prognozu. Još bolji su bili kada je reč o kombinacijama kartica sa visokim stepenom neizvesnosti, kao što je kombinacija koja je predviđala 60% kišnog i 40% sunčanog vremena.

Studija je pokazala da su gejmeri bolji u brzoj analizi situacije, stvaranju novih znanja i kategorizaciji činjenica ‒ posebno u situacijama s velikom neizvesnošću. Naučnica Sabrina Šenk je izjavila da je takvo učenje povezano sa povećanom aktivnošću u hipokampusu, regionu mozga koji igra ključnu ulogu u učenju i pamćenju.

„Mislimo da igranje video-igrica trenira određene regije mozga poput hipokampusa", navela je, dodavši da to nije važno samo za mlade, već i za starije ljude, jer promene u hipokampusu mogu dovesti do smanjenja kapaciteta memorije. „Možda možemo u budućnosti to tretirati i video-igricamaˮ, zaključila je.

Priredila Tatjana Cvejić 

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
26° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара