Lejard o Srbima 1863.

Filip Hristić (1819‒1905), koji je doktorirao pravo na Sorboni 1849. godine, smatrao je da bi Srbi sa pijetetom trebalo da se sećaju Dentona, Kobdena, Sandvita, Gregorija... jer su im bili „prijateljiˮ. Još jedno ime trebalo bi da pamte: Ostin Henri Lejard. U raspravi o srpskoj krivici za tursko bombardovanje Beograda u junu 1862, gospodin Lejard, podsekretar u Ministarstvu spoljnih poslova, zastupao je interese Otomanske imperije.

Pre nego što navedemo delove njegovog izlaganja, navešćemo citat iz članka koji je u jutarnjem izdanju 29. maja 1963.objavio londonski „Dejli njuz":

„Sloveni se protežu na dugačkoj jednoj liniji, koja ide od ušća Volge sve do Albanskih Gora, boreći se, očajnički, protivu neprijateljskih rasa i svakojakih nepogoda, koje prete sa sviju strana, da ih utamane i prožderu. Nemci ih pritisli sa Zapada, a Tatari i Azijati napali sa Istoka, tako, da su Sloveni u večitoj borbi, na mrtvoj straži večito, i večito u boju na život i smrt! Ako zapadna Evropa, ako Germanija, razumeju iole svoje interese, one bi trebalo, sa udruženim Silama, da spasavaju Slovene od azijatske navale, koja će, ako ikada dospe do Odre, potčiniti sve germansko pleme, ako i ne fizički, ono, na izvesno, moralno. Danas, kako stvari stoje, Sloveni formiraju još jednu liniju, koja deli Aziju od Evrope. (...) Sloveni su zadržali svoju civilizaciju, ma koliko da su, u neprekidnoj borbi za svoju političku egzistenciju, primorani da je zanemaruju." (str. 107‒108)

(Svi citati u ovom tekstu su iz knjige: Milan Hristić - Srbija i Engleska pre pola veka (Misija Filipa Hristića u Londonu 1863. godine) - Beograd, knjižar izdavač Geca Kon, 1910)
Rasprava u Donjem domu Parlamenta počela je (29. maja 1863) u četiri časa posle podne i trajala je do 12 časova i 55 minuta noću.

Gospodin Lejard je, nasuprot g. Gregoriju (govorio je dva sata, svesrdno podržao Srbe), bio „neprijateljski" raspoložen. Smatrao je da je za Srbe i Srbiju mnogo bolje u ekonomskom, kulturnom, verskom i političkom smislu da ostane u sastavu Turske nego da bude nezavisna država i da oslobađa porobljene sunarodnike. Lejard je govorio:
„Osim toga, ne treba zaboraviti još i to: da je za jednu državu od 1.000.000 duša, stalan kadar od 50.000 ljudi, sa 70.000 rezerve, i suviše mnogo." (str. 208)
„Knez Mihajlo je stvorio sedam Ministarstava. Mala zemljica ova sa jedva jednim milionom duša, ima svoga Ministra Spoljnih Poslova, svoga Ministra Vojnog, svog Ministra Pravde, i tako redom, sedam ih na broju. Knez se nosi mišlju da ima i svoju diplomaciju: svoje agente u Parizu, u Londonu, u Rusiji i po drugim dvorovima. Stajaća vojska mu je potrebna da raširi svoje granice prema Bosni i Hercegovini." (str. 217)

„Mnogo se govorilo o tome da će Knez Srbije postati glava jednog velikog Slovenskog Kraljevstva, ali govornik savetuje Srbima da prvo nauče da upravljaju sami sobom, pa tek onda da pomišljaju na to, da upravljaju drugima; on se nada da će njegovi saveti dopreti do naroda u Srbiji, ali ne veruje da će imati velikog dejstva na intrigante političke." (str. 219)

To su neki od stavova g. Lejarda, podsekretara u Ministarstvu spoljnih poslova britanske imperije. Iz njegovog, i nekih drugih izlaganja, jasno je koliko su duboki koreni stereotipa o nekim ličnostima i događajima iz srpske prošlosti.

G. Lejard i Filip Hristić su bili 1863. godine na suprotnim stranama. Posle smrti kneza Mihaila (1868), koga je g. Lejard optuživao u navedenim citatima, njegov drug iz detinjstva Filip Hristić kao predsednik Odbora za izgradnju, dovršava zgradu Narodnog pozorišta (oktobra 1869), i odlazi za poslanika u Carigrad.

U turskoj prestonici je sa prekidima obavljao dužnost do 1878. godine.Život je tako udesio da se Hristić i Lejard ponovo sretnu u Carigradu i postanu prijatelji. Kao da među njima nije bilo sukoba. Lejard je kao novi ambasador u Carigradu odmah primio Filipa Hristića i pomagao mu u delikatnim diplomatskim poslovima, pre svega u izgradnji železnice od Carigrada za Evropu a da se na nju Srbija priključi u Nišu.

Lejard je omogućio Hristiću da se bezbedno udalji iz Carigrada, s obzirom na to da je Filip uručio akt kojim je Srbija objavila rat Turskoj (Drugi srpsko-turski rat 1877-1878). O tome Filip Hristić piše u Uspomenama (Beograd, Službeni glasnik, 2015). Slučaj je tako hteo da je F. Hristić posle Carigrada, bio srpski poslanik u Beču, Berlinu, Rimu i prvi poslanik Kneževine Srbije u Londonu.

 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво