Naučimo decu da prepoznaju lažne vesti

Naučiti decu da prepoznaju lažne vesti ‒ trebalo bi da postane primarni zadatak u obrazovanju, ističu stručnjaci iz Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD). Na taj način sprečavamo pojavu ekstremizma u društvu.

Naučiti šta je istina a šta laž osnovni su elementi u vaspitavanju dece od najranijih dana. U modernom svetu, svetu medija, pojavio se još jedan fenomen ‒ lažne vesti. Sa njima se susrećemo svakodnevno preko TV ekrana ili kompjutera. U to su uključena i deca. Stručnjaci zato smatraju da bi deca već u školama trebalo da uče šta su to lažne vesti jer ih preko lažnih informacija različite grupe olako mogu privući i pretvoriti u ekstremiste.

Nedavno je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) pokrenula projekat koji ima za cilj da podstakne mlade da kritički razmišljaju o informacijama koje se plasiraju u medijima i na društvenim mrežama. Taj test OECD-a biće globalan i usmeren prevashodno na mlade i studente.

Andrea Šlajher, direktor OECD-a za obrazovanje, ističe da društvene mreže imaju tzv. halo efekat. Prema njegovim rečima, na taj način komuniciramo sa ljudima koji su slični nama i koji misle kao mi. U prošlosti smo, želeći da nešto saznamo, posezali za enciklopedijama, gde smo mogli da vidimo šta je tačno i istinito. Danas smo prepušteni medijima i nema kritičkog mišljenja, te se razne informacije olako prihvataju. Odvojiti laž od istine postala je veština koju malo ljudi poseduje, primećuje Šlajher i ističe: „Zato mislim da škole treba da imaju važnu ulogu u prenošenju pravog znanja i upoznavanju mladih sa problemom lažnih vesti".

Na tome se, kako ističu u OECD-u, mora raditi jer živimo u svetu koji je sve povezaniji kako na socijalnom, ekonomskom tako na kulturološkom planu. Zato je neophodno da spoznamo različitosti i da o njima diskutujemo.

  Priredila Jasmina Vujnović Milošević

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 29. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом