Nauka o posledicama bombardovanja Srbije

Na Hemijskom fakultetu u Beogradu čula se reč struke i nauke o posledicama NATO bombardovanja Srbije 1999. godine. Naučnostručnu raspravu u kojoj su učestvovali istraživači različitih specijalnosti organizovali su Društvo fizikohemičara Srbije i Akademijski odbor SANU „Čovek i životna sredina”.

Rasprava je organizovana sa ciljem da se predstave rezultati istraživanja, kako bi se doneli naučno zasnovani zaključci o postojanju ili nepostojanju povezanosti između povećanog broja obolelih od malignih oboljenja u Srbiji, rekao je prof. dr Dragan Veselinović, član Akademijskog odbora SANU „Čovek i životna sredina" i predsednik Sekcije za nejonizujuća zračenja, njihovo delovanje i primenu Društva fizikohemičara Srbije.

 „Imamo statistički značajno povećanje obolelih od malignih bolesti od 2006. do 2009. godine - 5.000 obolelih više u odnosu na period od 2002. do 2005. godine. I broj umrlih je veći za više od 5.000", rekla je profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu, dr Danica Grujičić.

Podaci Zavoda za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut" za 2014. godinu pokazuju da je u Srbiji (bez Kosova i Metohije) od malignih bolesti obolelo 35.319 osoba, ili 490 na sto hiljada stanovnika.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u 2014. godini bilo je četrnaest miliona obolelih, ili 290 na sto hiljada. Naročito se povećao broj obolelih od limfoma i leukemije (više od 136%), a to su bolesti povezane sa kostnom (koštanom) srži, koja je najosetljivija na zračenje, rečeno je na skupu.

Opasnost, ali ne zbog zračenja

Premda Agencija za jonizujuće zračenje tvrdi da nema više povišenog zračenja na mestima gde su padali projektili, profesorka Grujičić smatra da je šteta nanesena kada je eksplodirao projektil sa osiromašenim uranijumom: „Oslobođen je aerosol sa alfa česticama, koji je svako od nas mogao da udahne". Udahnute alfa čestice ili unesene u organizam putem hrane ili vode, ostavljaju trajne posledice na zdravlje.

Na skupu je osim o medicinskim aspektima NATO bombardovanja Srbije (1999), bilo reči i o dekontaminaciji, posledicama dejstva organskih zagađivača, kao i fizičkohemijskim i ekološkim aspektima dejstva municije sa osiromašenim uranijumom. Na skupu je odabrana Komisija koja će definisati zaključke o zagađenju i postupcima zaštite navedenim na raspravi.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара