Genetička uslovljenost alkoholizma

Faktori zbog kojih postajemo zavisni od alkohola veoma su složeni. Reč je o čitavom nizu činilaca u sferi kulture, porodice, obrazovanja, temperamenta, a sve više se proučava i značaj genetičkih faktora. Ta celina čini jednu složenu mešavinu koju je teško razaznati.

Kada je u pitanju genetički faktor, smatra se da je on ključan u objašnjavanju razlike u netoleranciji na alkohol kod pojedinih naroda. Tako, na primer, smatra se da je u Francuskoj 2-5% stanovništva netolerantno na alkohol, dok u Japanu čak 40% stanovništva loše podnosi alkohol.

Genetička osnova

S druge strane, gen koji izaziva netoleranciju predstavlja i faktor zaštite od alkoholizma. Oni koji nemaju taj gen su u opasnosti.
Da bi ustanovili značaj genetičkog nasleđa pri utvrđivanju alkoholizma, naučnici su izvodili istraživanja velikih razmera na blizancima i usvojenoj deci. Te studije omogućavaju da se uoči značaj gena i porodične istorije.

U svetu je urađeno dvadesetak studija, u okviru kojih je, u raznim zemljama, proučavano više od 10.000 blizanaca i u kojima se sagledavao značaj genetičkih faktora naspram porodičnog okruženja. Na osnovu tih istraživanja smatra se da zavisnost od alkohola u 55% slučajeva zavisi od genetičkih činilaca, ali da okruženje znatno određuje da li će se ta zavisnost razviti.

Identifikovano je nekoliko gena „zaslužnih" za alkoholizam, među njima je i gen zadužen za stvaranje jednog od receptora dopamina, receptora D2. Svi ljudi imaju taj gen u hromozomima ali on se može pojaviti u različitim oblicima koji se nazivaju aleli.
Kod većine alkoholičara taj alel je malo duži nego što je normalno. Ta anomalija postoji i kod korisnika kokaina i heroina. Mnogi naučnici smatraju da je taj gen jedan od faktora podložnosti zavisnosti od droga. Ali ima i drugih, te geni nisu jedini uzrok.

Geni ne mogu postati jedini „krivac" i opravdanje za alkoholizam. Postojanje predispozicije ne znači da će se bolest i razviti. Ako kod osobe postoje geni osetljivosti na alkohol, oni se mogu razviti samo u određenom okruženju.


Priredila Blaženka Bijelić

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 11. мај 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом