среда, 11.01.2017, 12:57 -> 18:47
Извор: telegraph.co.uk
Naspavajte se!
Obično se tokom praznika naš bioritam poremeti, pa kasnije odlazimo u krevet i kasnije se budimo. Kada počne nova radna nedelja, neretko se desi da imamo probleme sa nesanicom. Stručnjaci savetuju da se u krevet odlazi bez mobilnih telefona i laptopova, da se ljubimci drže van spavaće sobe i da se, zarad održavanja mentalnog zdravlja, spava od sedam do osam sati u kontinuitetu.
Prema nekim istraživanjima, nošenje čarapa u krevetu može da pomogne u očuvanju dobrog sna. Novi izveštaj Globalnog saveta za zdravlje mozga (GCBH) ističe značaj spavanja u očuvanju mentalnih funkcija, posebno u poznom dobu.
Stručnjaci su dali spisak saveta koji mogu da doprinesu dugom i neprekidnom snu.
Savetuju nošenje čarapa u krevetu da bi se izbegla hladna stopala koja umeju da probude tokom noći. Takođe, preporučuju da kućni ljubimci noću budu van spavaće sobe.
Stručnjaci su takođe savetovali uzdržavanje od hrane, pića i alkohola tri sata pre odlaska na spavanje i izbegavanje konflikta i rasprava pre ulaska u spavaću sobu.
Osim toga, važno je i da sa sobom u krevet ne nosite telefone ni tablete. Najbolje je da pre spavanja priuštite sebi toplu kupku, a ako volite da tokom noći u sobi gori sijalica, izaberite one sa zagasitim svetlom.
Nedostatak sna može dovesti do hroničnih bolesti u poznijim godinama ‒ dokazale su brojne studije.
„Svako treba da ima između sedam i osam sati sna svake noći", rekao je Henri Stedman (Saveti za zdravlje mozga), ali i upozorio da je taj cilj sve teže postići sa godinama života.
Duži periodi nedostatka sna mogu da povećaju rizik od srčanih oboljenja, gojaznosti, dijabetesa, pa i raka.
Veza sna sa mentalnim zdravljem
Profesor Džejms Gudvin, jedan od istraživača u Savetu kaže da „mnogi spavanje uzimaju zdravo za gotovo", upozoravajući da se „moramo opametiti i ozbiljno shvatiti činjenicu da je dovoljna količina kvalitetnog sna od ključnog značaja za zdravlje".
Objašnjava da je san važan posebno za očuvanje dobrog zdravlja u kasnijem životnom dobu, naročito za pravilno funkcionisanje mozga. Njegova poruka za sve je ‒ „ako želite da sačuvate svoju mentalnu oštrinu i kao penzioner, treba da ozbiljno brinete o kvalitetu sna".
Gudvin dodaje da provodimo dosta vremena gledajući u ekrane televizora, telefona i laptopova u krevetu, i savetuje da je najbolje da se rešimo tih navika.
Na duže staze, i pušenje može uticati na san. Odvikavanje od pušenja tako može da pomogne u dostizanju kvalitetnijeg sna.
Izlazak na otvoreno tokom dana i izloženost dnevnoj svetlosti takođe je od ključnog značaja za spavanje.
Još jedan od saveta odnosi se i na izbegavanje „dremanja" tokom dana.
I možda najvažnije, u slučaju da se dugo mučite i ne možete nikako da utonete u san, stručnjaci preporučuju da ustanete iz kreveta, prošetate do terase ili prozora, udahnete malo svežeg vazduha, uzmete koji gutljaj vode i tek posle petnaestak minuta se opet vratite u spavaću sobu.
Priredila Maja Stojanović
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар