Kako je neoliberalizam proizveo Trampa

Tu političku tendenciju dopunjavala je još jedna – više kulturne nego institucionalne provenijencije – sažeta u sloganu „Liberté, Egalité, Fraternité" (sloboda, jednakost, bratstvo) koji su proklamovali filozofi prosvetiteljstva. Francuska revolucionarna armija ga je na svojim zastavama ubrzo pronela s kraja na kraj Evrope. Zagovornici te parole su znali da su ta tri elementa dostižna jedino ako stoje zajedno.

Liberté će doneti Fraternité jedino ako je tu i Egalité; ako se taj srednji/posredujući postulat isključi iz trijade ‒ Liberté će najverovatnije završiti u nejednakosti koja vodi u podele i međusobna neprijateljstva i sukobe, umesto u jedinstvo i solidarnost. Ta trijada samo u svojoj ukupnosti može osigurati mirno i prosperitetno društvo, dobro integrisano i ispunjeno duhom saradnje.

Eksplicitno ili implicitno, to je stav koji je u naredna dva veka povezivan sa „klasičnim" liberalizmom, sa konsenzusom da ljudi mogu biti zaista slobodni jedino ako mogu da svoju slobodu i koriste ‒ da samo ako su oba kvaliteta prisutna, sloboda i jednakost zajedno, da jedino tada može nastupiti Fraternité.

Džon Stjuart Mil je prateći svoja liberalna uverenja stigao do socijalističkih zaključaka; a lord Beveridž, pokretački duh i veliki zagovornik univerzalne države blagostanja u Britaniji (koja je inspirisala ostatak Evrope da pođe sličnim putem), smatrao je da je uređenje kakvo on predlaže preduslov za ostvarenje zaista liberalnih ideala.

Kraće rečeno: neoliberalizam, danas hegemona filozofija koju prihvata praktično kompletan politički spektar (a sasvim sigurno onaj deo koji Tramp i njemu slični nazivaju „establišmentom" predodređenim za propast u talasu narodnog revolta i bunta), distancirao se od klasičnih predaka i zauzeo suprotan stav, čineći upravo ono što je liberalizam pokušavao da spreči i protiv čega se srčano borio: a to je izbacivanje elementa Egalité iz trojnog proglasa načela i postulata prosvetiteljstva, možda ne rečima, ali svakako delima.

Posle 30 ili 40 godina nepodeljene i neupitne hegemonije neoliberalne filozofije u zemlji velikih očekivanja ‒ a zaslugom njenih neoliberalnih vladara i jednako velikih frustracija ‒ Trampova izborna pobeda je bila praktično neizbežna. S obzirom na šire istorijske okolnosti, rasprave o greškama i skretanjima koje kreatori javnog mnjenja sada pomno istražuju i o njima žestoko debatuju, imaju značaja koliko i izlivanje glazure na već dobro pečen (prepečen?) kolač.

Pripremio: Branislav Guzina 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 04. мај 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом