Dani Milutina Milankovića na Zvezdari

U Aviv Parku na Zvezdari u toku je manifestacija posvećena jednom od naših najvećih naučnika ‒ Milutinu Milankoviću. „Dani Milutina Milankovića" traju do 13. novembra.

Na Zvezdari je toku manifestacija posvećena jednom od naših najvećih naučnika ‒ Milutinu Milankoviću.

„Dani Milutina Milankovića" u Aviv Parku traju do 13. novembra.

Postavljena izložba o životu i radu velikana srpske i svetske nauke Milutina Milankovića, koja se može pogledati svakog dana od 10 časova do 22 časa, posebno je zainteresovala posetioce.

Dani Milutina Milankovića na Zvezdari privukli su veliku pažnju predškolaca, mlađih školaraca, njihovih roditelja...

Pored izložbe, tu su i projekcije dokumentarnog filma „Od armiranog betona, do Kanona osunčavanja".

Kroz film posetioci se mogu upoznati sa manje poznatim detaljima iz biografije Milutina Milankovića, kao i sa nekim njegovim zapažanjima, razmišljanjima, idejama i anegdotama iz života.

Za najmlađe posetioce manifestacije pripremljene su naučno-kreativne radionice: Sunčev sistem, Ledena doba, Gravitacija i ravnoteža, Učimo zakone prirode, Graditelji u nama, Važne sile u prirodi.

Deca kroz igru i eksperimente uče osnovne stvari iz fizike, astronomije, meteorologije, zakone prirode, a uz pomoć animatora i predavača mogu da saznaju ko je bio Milutin Milanković i šta je otkrio i ostavio našem svetu iza sebe.

Manifestaciju „Dani Milutina Milankovića" organizuju udruženje „Milutin Milanković" i opština Zvezdara.

Misterija ledenih doba 

Milutin Milanković, naučnik koji je svoju karijeru proveo u Srbiji, akademik i profesor Univerziteta u Beogradu,  snagom svog talenta, upornim i sistematskim radom, iskazao se u nizu naučnih disciplina: matematici, klimatologiji, meteorologiji, astronomiji, geologiji, geofizici, geografiji i građevinarstvu.

U svetu je najpoznatiji kao autor astronomske teorije klimatskih promena, kojom je objasnio misteriju ledenih doba.

Uživao je da radi natenane i bez žurbe, što mu je bilo omogućeno na Univerzitetu u Beogradu.

Najveći deo svojih proučavanja obavljao je u svom domu, u Beogradu, u velikoj radnoj sobi čiji su zidovi bili prekriveni knjigama, ili u staroj zgradi Univerziteta, u Kapetan Mišinom zdanju.

Priredila: Maja Stojanović

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом