Muzej za istoriju farmacije

U holu Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu smeštena je Galerija Muzeja za istoriju farmacije. Reč je o zbirci koja mami uzdahe, golica maštu i vodi posetioce u tajnoviti svet farmacije.

Музеј за историју фармације Музеј за историју фармације

Kulturno nasleđe je svuda oko nas. Ponekad je na mestima za koja nikada ne bismo ni pomislili da poseduju takvo bogatstvo.

Specifična zbirka koja će sigurno zaintrigirati znatiželju posetilaca različitih uzrasta nalazi se na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu. Reč je o farmakoistorijskoj zbirci koja mami uzdahe, golica maštu i vodi vas u tajnoviti svet farmacije. Nudi saznanja o razvoju savremenog apotekarstva na teritoriji današnje Srbije, odgovara na pitanja kada su otvorene prve apoteke, kako su izgledale, ko su bili prvi apotekari, gde su se školovali, i koliko su doprineli razvoju društvene zajednice.

Eksponati sa arheološkog lokaliteta Viminacijum vode daleko u prošlost, u perod od I do III veka i kazuju o postanku farmacije. Tako saznajemo da je razvoj farmacije u Srbiji započet još pre 20 vekova.

U Galeriji Muzeja za istoriju farmacije, koja se nalazi u centralnom holu Farmaceutskog fakulteta, odvijaju se tematske izložbe. Jesenja, kojom se obeležava i Dan fakulteta, spaja nauku i prirodu zato što su prvi lekovi i napravljeni od biljaka.

Stručnjaci sa Farmaceutskog fakulteta predstavljaju herbarijum – kako se priprema, kakav se sve alat koristi na terenu i u laboratoriji i zašto je on važan i nezaobilazan u upoznavanju biljaka. 

Eksponati u Galeriji i tematske izložbe mogu biti zanimljivi učenicima osnovnih i srednjih škola, nastavnicima, i svim zainteresovanim posetiocima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво