Oldus Haksli: iz života pisca

Životi književnih stvaralaca prepuni su nepoznatih ili manje poznatih pojedinosti, koje su uticale na nastanak književnih dela i njihov pogled na svet i društvo. Navodimo nekoliko zanimljivih podataka iz života Oldusa Hakslija, autora čuvenog distopijskog romana „Vrli novi svet”, koji stoji ʼrame uz rameʼ sa Orvelovom „1984”

Олдус Хаксли: из живота писца Олдус Хаксли: из живота писца

Hakslijeva porodica imala je više poznatih naučnih i književnih stvaralaca među svojim precima. Tako je njegov deda Tomas Henri Haksli, čuveni biolog iz viktorijanskog perioda, stvorio reč „agnostik",1869. godine.

Pisac je takođe bio produktivan u stvaranju novih reči: prvi je upotrebio termine „dadaista", „futurologija", „nimfomanski"... Oksfordski rečnik engleskog jezika navodi Hakslija kao tvorca tih reči, kao i reči „seksofon" ‒ u značenju imaginarnog muzičkog instrumenta koji budi seksualnu želju, a pominje se u „Vrlom novom svetu".

Malo ljudi zna da je Haksli napisao svojevrsni nastavak „Vrlog novog sveta", tačnije razmatranje - koliko se njegovih „predviđanja" obistinilo posle više od 25 godina od pojavljivanja romana.

Njegov sumorni zaključak bio je da se svet kreće u pravcu užasavajućeg društva iz „Vrlog novog sveta" brže nego što je očekivao.

Dva verovatno najčuvenija autora istog žanra bili su u jednom momentu učenik i profesor. Veoma je zanimljiv podatak da je Haksli bio profesor Džordžu Orvelu. On je Orvelu na čuvenom „Itonu" predavao francuski jezik.

Haksli je bio poznat kao zagovornik psihoaktivnih supstanci, a posebno ga je zainteresovalo istraživanje doktora Hamfrija Ozmonda, koji je želeo da novootkriveni LSD upotrebi u lečenju pojedinih mentalnih poremećaja.

Pod njegovim nadzorom, Haksli je dobrovoljno eksperimentisao sa psihodeličnim drogama, smatrajući da one proširuju svest i omogućavaju dodir sa alternativnom stvarnošću.

Njegov književni rad i stavovi po tom pitanju značajno su uticali na hipi kulturu 60-ih godina 20. veka, kao i na Timotija Lirija, a grupa „The Doors" odabrala je svoje ime prema naslovu Hakslijeve knjige „Vrata percepcije" (1954), u kojoj pisac govori o iskustvima prilikom korišćenja halucinogene droge meskalina.

Naslov knjige Haksli je „pozajmio" od drugog čuvenog pisca koji je eksperimentisao sa psihoaktivnim supstancama, Vilijama Blejka.

Oldus Haksli umro je 22. novembra 1963. godine. S obzirom na to da je istog dana u Dalasu izvršen atentat na američkog predsednika Džona Kenedija, piščeva smrt nije privukla mnogo medijske pažnje.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара