Utopija budućnosti je ‒ zelena

U znak obeležavanja pola milenijuma od nastanka čuvenog dela „Utopija” Tomasa Mora, Adam Maršal, profesor društvenih nauka životne sredine na Univerzitetu Mahidol, na Tajlandu, najavio je novu knjigu „Ekotopija 2121”

Pomisao na to kako će se naši gradovi razvijati u 22. veku, navela je naučnike da razmišljaju i o njihovoj održivosti. Ove godine obeležava se 500-godišnjica jedne velike ideje ‒ utopije. Tomas Mor, engleski državnik, pisao je u čuvenom romanu o tajanstvenoj i idealnoj ostrvskoj zemlji Utopiji - savršeno uređenoj zajednici zadovoljnih ljudi. Tačan datum objavljivanja „Utopije" nije poznat, ali se zna da je bila kasna jesen 1516. godine. Povodom proslave rođendana navedenog dela, Adam Maršal je pokrenuo projekat i izdao knjigu „Ekotopija 2121". Nova verzija utopije ‒ ekotopija ‒ grafičko je umetničko delo i predstavlja izložbu od sto budućih zelenih gradova iz celog sveta. Crteži se tumače kroz sto originalnih priča koje objašnjavaju transformaciju svakog grada u superekološku utopiju do 2121. godine.

Od utopije do ekotopije

Delo „Ekotopija 2121" prikazuje poznate gradove koji se nalaze u blizini, ali i one
egzotične i daleke. Neki od gradova možda čak zvuče fiktivno: Eldorado, Timbuktu, Ksanadu i Šangri-La. Ipak, svi oni zaista postoje. Šarena priroda knjige može se najbolje dočarati kroz primer jednog grada iz „Ekotopije 2121", koji predstavlja i mesto gde je „Utopija" 1516. godine rođena ‒ to je grad Luven (franc.) u Belgiji.

Održivi grad Luven 2121

U ekološkom dobu 22. veka, uvreda bilo kog zelenog organizma verovatno će se smatrati nepristojnom.
Autor nove verzije utopije daje primer kupusa, kao ne tako omiljene namirnice, naročito kod dece. „Budimo iskreni, za decu širom Evrope, kupus je i dalje verovatno jedna od najgorih namirnica u čitavom univerzumu", kaže Maršal. Naravno, kako ljudi sazrevaju, često se naviknu na ukus kupusa. Zbog toga, autor je zamislio belgijski grad Luven 2121 kao mesto gde se kupus pretvara u umetničku formu. Grad bi postao „zimska vegetarijanska prestonica sveta". Svake zime dan se klasifikuje kao „dan vegetarijanaca", pa restorani i škole služe vegetarijanske obroke. Kupus je kralj povrća u toj sezoni. Grad je, takođe, miljenik „održive hrane": proizvodnja kupusa ne zahteva velike plastenike, već podnosi hladniju klimu. Štaviše, ako nekom ne smeta da jede kupus koji je „prošaran" tragovima insekata, uzgoj biljke onda ne zahteva pesticide. Na kraju, kupus može da se uzgaja divlje da bi se doprinelo biodiverzitetu pejzaža Luvena.

Realnost kroz fantastiku

Luven je samo jedan grad, zamišljen kao takav. Svet pati od globalne krize životne sredine, pa tako i dobra ekološka dela u pojedinim gradovima mogu imati mali globalni značaj. „Međutim, ʼEkotopija 2121ʼ ‒ projekat i knjiga istog imena ‒ priča priče o sto različitih gradova, sa sto modela umetničkih dela, preko svih sedam kontinenata. Neke od priča su naučno potkovane i mnogo ozbiljnije predstavljene od Luvena", rekao je Maršal.

On smatra da u tako daleku analizu budućnosti koja se bavi gradovima i društvima, mora da, makar malo, bude uključena i fantastika. U više fantastičnih scenarija predstavljene su ideje ‒ na koji način da različiti gradovi potencijalno prilagode svoje znanje i lokalne običaje, kako bi doprineli da taj mali deo sveta bude više ekološki održiv. Mnogi istraživači strepe kada su u pitanju izrade projekcija za dugoročnu budućnost. Autor revolucionarne ideje o ekološkoj utopiji veruje da je jedna stvar sigurna: na kraju 22. veka sve će ići u krug. I, u to vreme, gradovi će i dalje biti popularan oblik društvene organizacije. Zaista, prema nekim projekcijama, čovečanstvo će do kraja ovog veka biti 80 odsto urbanizovano. Zbog toga, Maršal veruje da takve ideje nisu „gubljenje vremena" za razmišljanje o budućnosti. „U istraživanju ideje budućih gradova, u oštar fokus stavljamo pretpostavke o boljoj sutrašnjici za čovečanstvo. Onda možemo nastaviti raspravu o potencijalnoj budućnosti, preko nauke, društvenih nauka, ili politike", zaključio je Maršal.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом