Na dan prve Pikasove izložbe...

Čuveni Pablo Pikaso je na današnji dan, 1901. godine, otvorio svoju prvu veliku samostalnu izložbu u jednoj prestižnoj pariskoj galeriji. Devetnaestogodišnji Španac, čija dela neretko vrede milione, prikazao je tada 75 radova koji su dokazali njegov specifičan talenat.

Na današnji dan, 24. juna 1901. godine, Pablo Pikaso je prvi put otvorio svoju veliku samostalnu izložbu u jednoj prestižnoj pariskoj galeriji. Devetnaestogodišnji Španac bio je u to vreme relativno nepoznat van Barselone, iako je do tada uradio stotine slika.

Na prvoj izložbi u Parizu mladi umetnik je prikazao 75 radova koji su dokazali njegov specifičan talenat.

Pablo Pikaso, široko priznat kao dominantna figura umetnosti 20. veka, rođen je u Malagi u Španiji, 1881. godine. Njegov otac Hose Ruiz Blanko bio je profesor crtanja. Pablo je počeo da se interesuje za crtanje već sa jedanaest godina.

Kao učenik svog oca, u Korunji, gde je porodica jedno vreme živela, pokazivao je talenat i interesovanje za eksperimentisanje i sopstveni likovni izraz.

Otac ubrzo rešava da podredi svoje ambicije talentovanom nasledniku, dovodi sinu modele i podržava ga u prvom izlaganju slika kada je imao samo trinaest godina.

Iako je pohađao umetničku školu, Pablo je ubrzo napušta kako bi mogao da eksperimentiše sa savremenim umetničkim stilovima. Odlazi u Pariz 1900. godine, a godinu kasnije vraća se sa stotinu svojih slika, sa ciljem da pobedi na važnoj izložbi.

Predstavljen je tada dileru umetnina koji je već radio sa Polom Sezanom, i koji je, videvši Pablove slike, odmah pristao da ih izlaže u svojoj galeriji.

Pozitivne „pariske" kritike

Od uličnih scena do pejzaža, prikaza prostitutki, ali i dama iz „visokog društva", Pikaso je pokazao da ume da obrađuje raznovrsne subjekte. Mladi umetnik je dobio pozitivne kritike, koje su onda bile retke među poštovanim pariskim likovnim kritičarima. Pikaso se ubrzo trajno naseljava u glavnom gradu Francuske.

Rad Pikasa, koji obuhvata više od 50 000 slika, crteža, gravura, skulptura i keramike, pripada nizu preklapajućih perioda.

Njegov prvi značajan period ‒ „plavi period" ‒ počeo je ubrzo nakon prve velike izložbe u Parizu. U radovima poput „Starog gitariste" (1903) Pikaso je koristio plave tonove kako bi dočarao bezvoljnost u svetu siromašnih ljudi.

Sledi „ružičasti period", stvaralaštvo pod uticajem afričke primitivne umetnosti, analitički pa sintetički kubizam.

Godine 1907, Pikaso je naslikao revolucionarni rad „Gospođice iz Avinjona", sa karakterističnim fragmentiranim i iskrivljenim predstavama ljudskog oblika.

Pikaso je bio inspirator i pokretač kubizma i sugestivnog ekspresionizma ‒ perioda koji su napravili svojevrsni prevrat u likovnoj umetnosti.

Paralelno sa slikarstvom, Pikaso je bio posvećen i skulpturi, posebno u periodu stvaralaštva pod uticajem kubizma.

Ženio se dva puta i bio otac četvoro dece. Autor je više od 6 000 slika, crteža i skulptura. Mnoga njegova dela vrede milione. Umro je 1973. godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво