Biseri Narodnog muzeja i arhivski filmovi kao „digitalna istorija“

U cilju spajanja umetnosti sa modernim tehnologijama i promocije kulturnih sadržaja na inovativni način, u Kombank dvorani, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, pokrenut je projekat „Digitalna istorija“, kao proizvod zajedničke kulturne misije Kombank dvorane, Jugoslovenske kinoteke, Filmskih novosti i Narodnog muzeja.

U pitanju je projekat od nacionalnog značaja, koji podrazumeva predstavljanje digitalizovane baze umetničkih dela Narodnog muzeja, kao i fragmenata filmova arhiva Jugoslovenske Kinoteke i Filmskih Novosti. 

Koncipiran je tako, da će pre filmskih projekcija na bioskopskom platnu biti predstavljeno jedno digitalno restaurirano ili digitalizovano umetničko delo, praćeno pričom naratora ili u izvornom tonskom zapisu, koji ima za cilj da delo približi posmatraču i edukuje publiku o istoriji i srpskom kulturnom nasleđu i savremenom stvaralaštvu. 

„Digitalnu istoriju“ će na biskopskim platnima ispratiti veliki broj restauriranih arhivskih filmova i umetničkih dela. Oživljavanjem umetničke slike kroz narativnu priču na filmskom platnu stvara se veza između ljubitelja filmske i likovne umetnosti, a dok se iz filmskih arhiva najvredniji i najočuvaniji snimci digitalno restauriraju i vraćaju bioskopskoj publici u novom edukativnom i kreativnom obliku. 

Likovno umetničko delo praćeno naracijom se posmatraču čulno približava, čime budi još veće interesovanje za prikazano delo.

Snažan utisak i doživljaj umetnosti 

Neočekivanim pojavljivanjem eksponata na bioskopskom platnu neposredno pre početka filmske projekcije, gledalac se uvodi u svet umetnosti kroz jedinstven zvučni, audio i video doživljaj. Koristi se samo minut gledaočeve pažnje kako bi se ostvario snažan utisak i doživljaj umetnosti.

Cilj je da se arhiviraju i sačuvaju dela filmske, likovne i tekstualne umetnosti i da se posetiocima bioskopa omogući da se na inovativan način susretnu sa skoro zaboravljenim primercima umetnosti.

To je ujedno i način da se školarci i srednjoškolci edukuju na temu istorije srpskog filmskog kulturnog nasleđa i likovnih i umetničkih dela, ali je projekat namenjen i svim ljubiteljima istorije i umetnosti. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво