Nova otkazivanja Huaveju, sad već postaje ozbiljno

Taman kada je Gugl saopštio da privremeno odlaže suspenziju saradnje sa "Huavejom", nekoliko značajnih britanskih i japanskih kompanija objavilo je da će morati da poštuju američki bojkot, što kineskog giganta dovodi u veoma težak položaj.

Američkoj zabrani saradnje sa "Huavejom", bez posebne dozvole vlade, priključili su se japanski "Panasonik" i britanska kompanija ARM.

Ovo bi za "Huavej" mogao da bude teži udarac od odluke "Gugla" da im suspenduje licencu za "Android".

Za "Android" je "Huavej" mogao da pronađe rešenje, čak i da koristi slabije verzije tog operativnog sistema dok ne razvije sopstveni, što inače najavljuje.

Ali ARM i "Panasonik" su izuzetno važni za hardver, odnosno za samu izradu telefona i bez njihove tehnologije "Huavej" neće moći da proizvede ništa dok ne razvije i patentira sopstvena rešenja, a za to su verovatno potrebne godine.

Naročito je problematičan prekid saradnje sa kompanijom ARM, koja daje rešenja svim najvećim proizvođačima mikroprocesora (Samsung, Kvalkom, Epl).

Sedište ARM-a je u Kembridžu, a koliko je njihova saradnja sa "Huavejom" bila bliska svedoči i to da je kineska kompanija planirala da otvori svoj razvojni centar u istom gradu u Velikoj Britaniji, praktično u komšiluku.

Sada britanski mediji prenose da je zaposlenima u ARM-u naloženo da prekinu sve kontakte sa kolegama iz "Huaveja", a ako se sretnu na nekom događaju, ne smeju da razgovaraju o poslu.

Posle najave da će američke kompanije prekinuti saradnju sa "Huavejom" i da se to odnosi i na "Kvalkomove" čipove, iz "Huaveja" su odgovorili da su na to spremni i da će ugrađivati sopstvene "Hajsilikon" čipove.

Međutim, ti procesori koriste ARM-ov dizajn što znači da "Huavej" ne sme da ih proizvodi, a svako ko kupi takav aparat suočio bi sa američkim sankcijama.

Telekom operatori su zbog toga privremeno zaustavili porudžbine telefona i opreme kompanije "Huavej" u nadi da će se spor sa SAD uskoro razrešiti.

Japanski "Panasonik" objavio je da će dalja saradnja sa "Huavejom" biti limitirana budući da se deo hardvera koji isporučuju kineskoj kompaniji proizvodi u SAD i potpada pod odluku o sankcijama.

Inače, "Honor", koji je podbrend "Huaveja", u utorak je u Londonu predstavio svoj novi aparat "honor 20", koji je ocenjen kao verovatni lider u srednjoj klasi (aparati do 500 evra).

Iako su pokazivale veliko interesovanje za aparat sa četiri kamere i karakteristikama telefona iz najviše klase, mnoge telekom kompanije objavile su da će odložiti uvođenje ovog aparata u ponudu, a "Honor" nije objavio datum kada će telefon biti ponuđen na tržištu.

Sličnu sudbinu ima i "huavej mejt 20 iks", prvi 5G telefon kineske kompanije.

Број коментара 31

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи