Bez saobraćajnih gužvi: platforma „siti brejn“

Velike saobraćajne gužve su svakodnevica mnogih velikih gradova u svetu. Da bi rešili ovaj problem u Kini su počeli da koriste veštačku inteligenciju. Ona upravlja saobraćajnim znacima i tako znatno smanjuje gužvu i zagađenost vazduha.

Kineski grad Hangdžou koji ima sedam miliona stanovnika pre dve godine bio je peti najzagušeniji grad u ovoj zemlji.

Građanima je trebalo 40 minuta da pređu samo tri kilometra. Međutim, sada je pao na čak 57 mesto zahvaljujući upotrebi veštačke inteligencije.

Platformu „siti brejn“ razvila je kompanija „Alibaba“ koja je poznatija po trgovini na internetu i čije je sedište u ovom gradu na istoku Kine.

Ovaj složeni sistem prikuplja podatke sa kamera koje su postavljene na raskrsnicama, kao i sa dži pi es pozicija automobila i autobusa.

Podaci se analiziraju u realnom vremenu i na osnovu njih sistem koordinira više od hiljadu saobraćajnih znakova i semafora širom grada, kako ne bi došlo do zastoja.

Iz „Alibabe“ su saopštili da je njihov projekat bitno smanjio vreme putovanja kroz grad, ali i omogućio službama, kao što su hitna pomoć i vatrogasci da za duplo kraće vreme stignu do mesta intervencije.

Slične projekte „Alibaba“ je započeo u još nekoliko kineskih gradova, kao i u glavnom gradu Malezije, Kuala Lumpuru.

Pretpostavlja se da će do 2025. godine ovakvi sistemi omogućiti da se vreme potrebno za gradska putovanja smanji za 20 do 25 odsto.

Kao i svaka novotarija i ova ima manu, a to je ugrožavanje privatnosti, jer instalirane kamere mogu prepoznavati čak i lica.

Sa tim se slažu i odgovorni iz „Alibabe“ koji smatraju da se taj problem mora rešiti.

Ističu, takođe da gradovi od sistema, kao što je „siti brejn“ dobijaju višestruku korist koja im omogućava da svi njeni stanovnici normalno funkcionišu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи